zaburzenia neurologiczne
-
Badania neurologiczne: kiedy się je przeprowadza, na czym polegają?
Badania neurologiczne to metody diagnostyczne stosowane w neurologii, dziedzinie medycyny zajmującej się chorobami mózgu, móżdżku, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych i autonomicznych oraz chorobami mięśni.
-
Neurolog, czyli specjalista od układu nerwowego, który koncentruje się na jego funkcjach
Neurolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem i rdzeniem kręgowym, a także nerwami obwodowymi. Kiedy wskazana jest konsultacja u neurologa? Jakie schorzenia leczy?
-
Zespół Touretta - objawy, rozpoznanie, leczenie
Zespół Touretta jest zaburzeniem, o którym mowa coraz częściej. Większości osób kojarzy się z "niewyparzonym językiem" i tikami. Jest to jednak błędny obraz tego zespołu, ponieważ może mieć różne formy.
-
Hiperekpleksja - przyczyny, objawy
Krzyk, machanie rękami to najbardziej naturalna i najczęstsza reakcja dziecka na zagrożenie. U niektórych dzieci wskutek mutacji genetycznej odpowiedź organizmu wywołana silnym stresem i strachem jest nieadekwatna do jego mocy i nasilenia. Ten...
-
Zespół Wallenberga - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Wallenberga, nazywany także zespołem bocznym opuszki, to rodzaj zmiany neurologicznej spowodowanej "zatkaniem" jednej z tętnic znajdujących się w móżdżku. Schorzenie może rozwinąć się niezależnie od wieku pacjenta, pierwszy raz opisano je n...
-
Neurolog
Specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem i rdzeniem kręgowym, a także nerwami obwodowymi.