Zespół Touretta - objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół Touretta jest zaburzeniem, o którym mowa coraz częściej. Większości osób kojarzy się z "niewyparzonym językiem" i tikami. Jest to jednak błędny obraz tego zespołu, ponieważ może mieć różne formy.

Przyczyny zespołu Touretta

Zespół Touretta jest dziedziczną chorobą neuropsychiatryczną, a szansa na przekazanie jej potomstwu wynosi 50%. Statystycznie jednak to częściej chłopcy niż dziewczęta zapadają na tą przypadłość. Choroba może przyjmować postać od łagodnej do ciężkiej.

Postać łagodna często nie jest diagnozowana, więc nawet jeśli zespół Touretta nie jest rzadką chorobą, to wiele osób nie wie, że oni lub ich bliscy mają taki problem. Zespół ten nie wpływa bowiem na inteligencję, zdolność uczenia, długość życia i nie powoduje innych schorzeń. 

Zespół Touretta - objawy

Zespół Touretta objawia się zwykle pomiędzy drugim a piętnastym rokiem życia. Typowe objawy tego zespołu to:

  • nadpobudliwość ruchowa,
  • ciągle powtarzanie tego samego słowa, 
  • tiki ruchowe (mruganie oczami, wzruszanie ramionami), 
  • tiki głosowe (mlaskanie, chrząkanie),
  • wypowiadanie wulgaryzmów (koprolalia).

Chory nie ma kontroli nad swoim ciałem i robi te rzeczy bezwiednie, nie wynikają one z jego złej woli. 

Zaburzenia o dużym nasileniu często utrudniają choremu życie. Pojawiać mogą się takie zachowania jak:

  • kręcenie się w kółko,
  • podskakiwanie,
  • dotykanie innych,
  • krzyczenie.

Jest to choroba, która nie może być wyleczona, więc zostaje z chorym przez całe życie. Nasilenie objawów może być różne, dlatego diagnostyka nie zawsze jest prosta. 

Rozpoznanie zespołu Touretta u dziecka

Choroba zazwyczaj ujawnia się u dzieci, które zaczynają chodzić do przedszkola lub szkoły. To czas stresujący dla dziecka, ale też moment, kiedy uczy się wielu nowych rzeczy i poznaje nowych kolegów. To także czas, kiedy dzieci poznają wulgaryzmy i "testują" ich używanie w towarzystwie dorosłych.

Pojawienie się dziwnego zachowania u dziecka, używanie wulgaryzmów czy powtarzanie jakiegoś słowa, nie wskazuje od razu na zespół Touretta. 

Problematyczne jest często potwierdzenie choroby u dzieci, których rodzic ma zespół Touretta. Dzieci bardzo często naśladują rodziców i powtarzają ich zachowania. Szczególnie triki ruchowe mogą być powtarzane przez kilkuletnie dziecko. Często więc trudno jest lekarzom określić, czy dziecko faktycznie ma tiki, czy tylko naśladuje tiki rodziców. 

Leczenie zespołu Touretta

Jak leczy się zespół Touretta? Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, ale można zmniejszyć objawy, które mają duże nasilenie lub są nieakceptowane społecznie (wulgaryzmy).

Leczenie farmakologiczne obejmuje podawanie leków, które łagodzą tiki o dużym nasileniu. Podaje się wtedy leki przeciwpsychotyczne.

W każdym nasileniu zespołu Touretta chory może zdecydować się na psychoterapię, która pozwoli zapanować nad niechciany zachowaniami. Psychoterapia skupia się na zaakceptowaniu problemu i zastąpieniu niektórych działań bardziej akceptowalnymi. 

Przeprowadza się także liczne eksperymentalne metody leczenia zaburzenia, na przykład z użyciem toksyny botulinowej stosowanej na struny głosowe.

Kozetka i milczący terapeuta? Takie podejście do pacjenta odchodzi do lamusa. Jak wygląda współczesna psychoterapia?

To może cię również zainteresować:

Więcej o: