''Chrońcie siebie i swoich bliskich''. Janina Ochojska zachęca do szczepień przeciwko COVID-19

Czwartą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi 67-lenia Janina Ochojska przyjęła już w zeszłym miesiącu. Od 16 września z takiej możliwości mogą skorzystać wszystkie osoby powyżej 12. roku życia, które wcześniej przyjęły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 oraz wzięły dawkę przypominającą. Grupa ta liczy w sumie 11 mln osób.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej w dzieciństwie zachorowała na chorobę Heinego-Medina, którą wywołuje wirus polio. Miała wtedy zaledwie 6 miesięcy. W tym czasie nie było jeszcze szczepionek, które zapobiegają tej chorobie. Odkąd je wprowadzono, w Polsce nie było ani jednego przypadku zachorowania.

Janina Ochojska jest już po czwartej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

Gdyby Janinie Ochojskiej w przeszłości udało się mieć dostęp do szczepień przeciwko polio, jej całe życie mogło wyglądać zupełnie inaczej. Może nie musiałaby wychowywać się w ośrodkach dla dzieci z niepełnosprawnościami i byłaby zupełnie zdrowa. Dziś niezwykle docenia każdą okazję do tego, by skorzystać z profilaktycznych szczepień.

Gdyby 67 lat temu były już szczepienia na polio, dzisiaj mogłabym np. jeździć na nartach. Kochani, szczepcie się i bądźcie zdrowi. Szkoda umierać za wcześnie

- napisała na Twitterze Janina Ochojska po zaszczepieniu się kolejną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Od początku pandemii szefowa PAH wspierała wszystkie akcje szczepień. W połowie sierpnia pochwaliła się przyjęciem czwartej dawki szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Od 22 lipca drugą dawkę przypominającą mogły brać osoby w wieku 60-79 lat.

Wczoraj zaszczepiłam się czwartą dawką przeciwko COVID-19. Kolejna fala staje się powoli faktem. Chrońcie siebie i swoich bliskich.

- apelowała w mediach społecznościowych. Niedawno Janinie Ochojskiej udało się pokonać walkę z chorobą nowotworową.

Convidecia Air jest pierwszą na świecie wziewną szczepionką przeciwko COVID-19. Może być stosowana jako dawka przypominająca. Koniec z kłuciem. Chińczycy zatwierdzili pierwszą szczepionkę wziewną przeciw COVID-19

Koronawirus w Polsce. Ruszyły zapisy na czwartą dawkę szczepionki na COVID-19

16 września w Polsce ruszyły zapisy na szczepienia drugą dawką przypominającą dla osób, które mają więcej niż 12 lat. Szczepionkę przeciwko COVID-19 można przyjąć, jeśli minęło 90 dni od pierwszej dawki przypominającej.

"Punkty szczepień zamówiły już ponad 540 tys. dawek szczepionki omikron BA.1. Jednocześnie wskazały 456 tys. wolnych terminów na szczepienie. Na drugą dawkę przypominającą zarejestrowało się ponad 40 tys. osób, z których zaczepiło się około 2 tys." – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Kompendium wiedzy o nowych wariantach omikrona. Omikron w pigułce. Wszystko, co warto wiedzieć o wariancie BA.5

Przy czwartej dawce nie będzie wyboru szczepionki. Dostaniemy taki preparat, jaki będzie dostępny w punkcie szczepień

"Wprowadzamy szczepionki celowane w wariant omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień" – wyjaśnił na Twitterze Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Osoby, które zgłoszą się na pierwsze szczepienie przypominające, również mogą otrzymać preparat przeciw wariantom omikron BA.1 lub BA.4/5, jeśli będzie on  dostępny w tym punkcie szczepień

– można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl. Resort zdrowia przypomina, że "szczepienie drugą dawką przypominającą będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom omikron BA.1 lub BA.4/5. W blisko 90 proc. przypadków chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją".

E-skierowanie na szczepienie drugą dawką przypominającą można wystawić logując się w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-20.00.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus WHO mówi o końcu pandemii. Mamy najmniej zgonów na COVID od marca 2020

Koniec pandemii jest już na horyzoncie. WHO potwierdza optymistyczne statystyki

WHO niedawno ogłosiło, że ''koniec pandemii jest bliski''. Szef Światowej Organizacji Zdrowia wezwał rządy wszystkich państw do tego, by wspólnymi siłami zakończyć walkę z COVID-19. W skali globalnej zauważalny jest spadek zachorowań na COVID-19.

Zdaniem dyrektora generalnego WHO jesteśmy w momencie, w którym wspólnymi siłami możemy zakończyć globalną walkę z SARS-CoV-2. Nie powinniśmy jednak spowalniać dotychczasowych działań, które mogą zapobiec transmisji koronawirusa. Pomóc mogą w tym m.in. masowe szczepienia.

Zatrzymanie tej epidemii jest w interesie każdego z nas. Im więcej będzie zaszczepionych, tym bardziej będziemy odporni jako społeczeństwo. Nie bójmy się szczepień i nie unikajmy nich, bo one tak naprawdę będą nas chroniły.

– apeluje Janina Ochojska, która od początku pandemii COVID-19 włącza się w akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień.

Szczepienie przeciwko COVID-19 Tylu ludziom uratowały życie szczepionki przeciw COVID-19 przez pierwszy rok [STATYSTYKI]

Więcej o: