Czy na SOR zg³asza siê coraz wiêcej osób z objawami koronawirusa? Rozmawiamy z pielêgniarzem ratunkowym
Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. W Polsce nie potwierdzono jeszcze jego obecności, ale są już pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem u naszych sąsiadów. Pojawiły się blisko polskiej granicy: na Litwie i Białorusi. W Niemczech stwierdzono 14 nowych przypadków koronawirusa - w sumie są tam obecnie 44 osoby będące jego nosicielami. Co się dzieje w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Polsce - czy zgłasza się coraz więcej osób z objawami koronawirusa? Zapytaliśmy Mateusza Sieradzana, pielęgniarza ratunkowego z warszawskiego SOR-u i autora bloga Pan Pielęgniarka.
Na razie, na szczęście, nie widać wzmożonej liczby zgłoszeń pacjentów obawiających się zakażenia. Nie ma też czegoś takiego, jak typowe pierwsze objawy zakażenia koronawirusem
- powiedział. Jak wyjaśnia, objawy są zupełnie niespecyficzne i jak dotąd jedynym kryterium, które może sugerować zakażenie, to pobyt pacjenta na terenach występowania wirusa.
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Nie idź na SOR ani do lekarza
Pielęgniarz przypomniał zalecenia GIS-u oraz krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dla pacjentów, którzy podejrzewają, że są zakażeni koronawirusem:
Nie zaleca zgłaszania się na SOR-y pacjentom, którzy podejrzewają u siebie zakażenie. Obecne wytyczne zalecają kontakt telefoniczny z lokalną stacją sanepidu i, w razie konieczności, konsultację bezpośrednio w najbliższym szpitalu zakaźnym. Jest to jak najbardziej uzasadnione, bo SOR-y w naszym kraju są ciągle przepełnione i ledwo wydolne.
Chodzi nie tylko o większe ryzyko zakażenia się wirusem
Mateusz Sieradzan wyjaśnił, że jeśli w tłumie pacjentów w poczekalni pojawi się osoba z podejrzeniem wirusowej infekcji dróg oddechowych (niezależnie od tego, czy mówimy o grypie sezonowej, czy o COVID-19), to nie tylko wzrasta ryzyko potencjalnej transmisji wirusa na inne osoby w poczekalni. W obecnej sytuacji podczas wzmożonej czujności personelu może to mocno dezorganizować pracę oddziału.
O to, czy do przychodni zgłaszają się pacjenci z podejrzeniem COVID-19 zapytaliśmy lekarza rodzinnego, doktora Michała Domaszewskiego, który powiedział:
Słyszałem o sytuacjach, że pacjenci z podejrzeniem koronawirusa szli do zwykłej przychodni. To oczywiście jest bez sensu, ponieważ taki lekarz rodzinny ani nie rozpozna wirusa ani go nie wyleczy. Nie mówiąc już o tym ile osób może zarazić w kolejce do przychodni.
Lekarz przypomina również, że NFZ uruchomił całodobowy numer telefonu dla osób, które mają pytania w sprawie koronawirusa. "Kompetentnych odpowiedzi powinien udzielić także sanepid" - dodał.
Siostra Bożenna, pięlegniarka, która prowadzi bloga siostrabozenna.pl, w rozmowie z nami także przypomniała wytyczne GIS-u, który zalecił, aby osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nie zgłaszały się na SOR ani do lekarza rodzinnego (POZ). "Rozprzestrzenianie się poprzednich wirusów, jak SARS czy MERS, a teraz koronawirus, jest spowodowane kontaktem z placówkami ochrony zdrowia" - powiedziała. Pielęgniarka dodała jednak:
Jeśli jednak ktoś podejrzewa u siebie zakażenie wirusem i czuje się na tyle źle, że wymaga pomocy lekarskiej, powinien zadzwonić po Zespół Ratownictwa Medycznego, który w odpowiedni sposób przetransportuje taką osobę do oddziału zakaźnego najbliższego dla miejsca zamieszkania.
Mateusz Sieradzan dodał: COVID-19 to nie dżuma XXI wieku i w obecnej sytuacji, jeśli nie mieliśmy kontaktu z ogniskami zakażenia, skupmy się na higienie rąk, zasłanianiu ust przy kaszlu czy kichaniu. To podstawowa profilaktyka wszelkich infekcji.
Zobacz także: Częste mycie rąk pomoże uchronić się przed koronawirusem. Jak robić to skutecznie?
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E