Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają

Maska na twarz nie uchroni nas przed zakażeniem koronawirusem, jeżeli używamy jej w niewłaściwy sposób. Najważniejsze jest dbanie o higienę rąk i unikanie dotykania dłońmi ust oraz nosa. Chińczycy i Amerykanie zalecają noszenie maski przez osoby zakażone, gdy przebywają w pomieszczeniu z innymi osobami lub idą do lekarza. Zaleca się także włożenie maski, jeśli mieszkamy z zakażoną osobą i wchodzimy do pokoju chorego.

Czy noszenie maski naprawdę chroni przez koronawirusem?

Na łamach serwisu Prevention.com eksperci i lekarze chorób zakaźnych zastanawiają się, czy maska zakładana na twarz w czasie epidemii rzeczywiście chroni przed zakażeniem.

"Maski na twarz mogą pomóc w uchronieniu się przed wieloma infekcjami dróg oddechowych, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc i przed koronawirusami oraz wirusami grypy" - stwierdza na łamach serwisu ekspert dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security. Te choroby mogą przenosić się z osoby chorej na zdrową przez powietrze, gdy zakażona osoba kicha lub kaszle i tym samym rozrzuca wokół kropelki śliny, a razem z nią zarazki. Zainfekowane zostają także przedmioty i powierzchnie wokół chorego. Gdy dotykamy rękami takich przedmiotów, a następnie ust i nosa, przenosimy także wirusy. "Nosząc zatem maskę na twarzy, zapobiegniemy rozpryskiwaniu się kropelek śliny na twarzy i wokół siebie" - stwierdza dr Adalja.

Specjalista ds. chorób zakaźnych dr Wiliam Schaffner z Vanderbilt University School of Medicine przypomina jednak o ważnej sprawie: nie wolno w takiej sytuacji wkładać rąk pod maskę. Kiedy maseczka na twarz jest nieprawidłowo używana, nie ochroni nas przed zakażeniem. W dodatku noszenie maski na twarzy przez wiele godzin jest niewygodne i utrudnia oddychanie, jeżeli jest zbyt masywna. "Maski na twarz nie są przeznaczone do wielogodzinnego noszenia" - przypomina doktor.

Noszenie maski na twarzy ma jedną zaletę: może pomóc w unikaniu bezpośredniego dotykania ust i nosa rękami

- przekonuje dr Schaffner. "Jednak maski na twarzy nie chronią dobrze dróg oddechowych. Ani popularne maski, używane przez np. malarzy pokojowych, ani maski chirurgiczne nie są szczelne na brzegach, a zatem nie zapewniają pełnej izolacji dróg oddechowych od otoczenia".

Zobacz wideo

Centers of Disease Control and Prevantion: osoby zakażone lub badane pod kątem zakażenia koronawirusem oraz osoby z najbliższego otoczenia chorego powinny nosić maskę na twarzy.

CDC zaleca noszenie masek przez osoby chore oraz osoby z ich najbliższego otoczenia.

Zatem maskę na twarzy powinny nosić:

 • osoby, u których potwierdzono zakażenie wirusem, które nie są hospitalizowane i mogą być leczone w domu,
 • osoby badane pod kątem zakażenia, które nie muszą być hospitalizowane i mogą pozostać w domu,
 • opiekunowie i członkowie gospodarstwa domowego osoby zakażonej nowym koronawirusem,
 • inne osoby, które miały bliski kontakt z chorym lub z osobą podejrzaną o zakażenie wirusem.

WHO: jak unikać zakażenia? Najważniejsze zalecenia

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje standardowe zalecenia, które mogą nam pomóc uniknąć zakażenia koronawirusem. Najważniejsze to utrzymywać w czystości ręce, dbać o nierozprzestrzenianie się wirusa oraz właściwie obchodzić się z żywnością pochodzenia zwierzęcego.

 • Zatem musimy często myć ręce mydłem i wodą lub wcierać w nie środki dezynfekujące na bazie alkoholu.
 • Podczas kaszlu lub kichania koniecznie zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy natychmiast wyrzucić do śmieci. Potem trzeba dokładnie umyć ręce. W ten sposób ograniczamy przenoszenie się wirusa drogą kropelkową.
 • Eksperci radzą, aby w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami gorączkującymi oraz kaszlącymi.
 • W razie pojawienia się takich objawów, jak gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Trzeba też poinformować go o podróżach, które odbyliśmy w ostatnim czasie.
 • Gdy znajdziemy się w rejonie, w którym wirus już się ujawnił, unikajmy bezpośredniego kontaktu z żywymi zwierzętami oraz z przedmiotami, z którymi zwierzę miało styczność; umyjmy też ręce za każdym razem, gdy zetkniemy się ze zwierzęciem.
 • Nie wolno jeść niedogotowanego mięsa oraz należy unikać zjadania surowych produktów zwierzęcych. 

GIS: jak myć ręce, aby zminimalizować zagrożenie?

Główny Inspektoriat Sanitarny przypomina, że osoby podróżujące powinny pamiętać o dokładnym myciu rąk przez co najmniej 30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i mydła w płynie. Można też dezynfekować dłonie środkami z dodatkiem alkoholu.

Źródło: WHO, Prevention.com, CDC, GIS

Więcej o:
Komentarze (67)
Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają
Zaloguj się
 • vontomke

  Oceniono 123 razy 101

  Dzień 0. Liczba zarażonych: 1
  Pani Euzebia, lat 73, zjada cebulę, którą wyhodowała na działce. Nie wie, że cebula zmutowała od smogu i jakiegoś takiego wszechobecnego w Polsce wku...enia. Tak powstaje wirus i pierwsza zarażona.

  Dzień 1 Liczba zarażonych: 1

  Pani Euzebia udaje się do lekarza. Po czterech godzinach w kolejce, lekarz rzuca na nią okiem, przepisuje jej Biseptol i każe iść do domu.

  Dzień 2. Liczba zarażonych: 577

  Jest niedziela, więc pani Euzebia udaje się do kościoła pomimo gorączki. Zaraża kaszląc i kichając w komunikacji miejskiej, a potem robi generator do zarażania maczając palce w wodzie święconej w przedsionku kościoła.

  Dzień 6. Liczba zarażonych: 5122 Liczba zgonów: 45

  Szpitale pękają w szwach. Nikt nie wie co się dzieje. Starosta, burmistrz miasta powiatowego, oraz 26 ich zastępców, są nieuchwytni.

  Dzień 8. Liczba zarażonych: 11 462 Liczba zgonów: 102

  Całe województwo jest pogrążone w chaosie, kolejne szpitale raportują przypadki nieznanej choroby. W TVP po raz pierwszy wspominają o chorobie i środkach zapobiegawczych, jak unikanie podawania rąk i osłanianie twarzy. Okraszone nagraniami Tuska ściskającego dłonie światowych przywódców i całujących ich policzki na powitanie.

  Dzień 10. Liczba zarażonych 86 000 Liczba zgonów: 322, 30 w wyniku paniki

  Rząd prewencyjnie odcina internet, żeby walczyć z sianiem paniki.

  Dzień 20. Liczba zarażonych 3227856 Liczba zgonów 902

  Decyzja o odcięciu i kwarantannie województwa utyka w martwym punkcie, z powodu sporu kompetecyjnego. Przetarg na maseczki wygrywa MASECZKOPOL SP. Z.O.O niejasno powiązany z obozem władzy. Z racji źle rozpisanych warunków przetargu, w ośrodkach zdrowia dystrybuowane są maseczki z glinką kambryjską, olejkiem jojoba i aloesem. Kolejny zostanie rozpisany w następnym miesiącu. Wojska patrolują lasy, z powodu Januszy biznesu, masowo wywożących tam słaniających się na nogach pracowników. Niemcy i inni sąsiedzi odgradzają polską granicę kordonem sanitarnym.

  Startuje też przetarg na szpital zakaźny, który zostanie rozstrzygnięty za dwa lata, jeżeli nikt nie zaskarży werdyktu.

  Dzień 37. Liczba zarażonych 15227856 Liczba zgonów 5526

  Holecka w wiadomościach TVP informuje, że NIE MA POWODÓW DO PANIKI, SYTUACJA JEST POD KONTROLĄ, A W OGÓLE TO JEST TO WINA OPOZYCJI I UNII EUROPEJSKIEJ, OCZYŚCIĆ SĄDY Z KOMUNISTYCZNYCH ZŁOGÓW, POLSKIE SZPITALE HITEM WŚRÓD CHORUJĄCYCH po czym zaczyna kaszleć, krwawić z oczu i uszu, i pada czołem na blat stoliku. Za chwilę dalszy ciąg programu. Rząd ucieka za granicę na Bialoruś, zakłada hipisowską komunę w opuszczonej wiosce i wyrabia ozdoby handmade.

  Dzień 50. Liczba ocalałych: 17

  Grupka nasączonych alkoholem studentów budzi się z przepicia w pustej Polsce. Z nudów szabrują skarby na Wawelu.

  Dzień 60.

  Ostatni ocalali pojechali na zachód za pracą. Unia tworzy na naszym terenie Europejski Park Narodowy.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 39 razy 31

  Zorro też nosił maskę i został złapany

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 31 razy 23

  Noszenie masek przez wszystkich ma sens. Jeżeli ktoś jest zarażony a jeszcze nie ma objawów i zaraża innych. Maska na jego twarzy ograniczy to.

 • msypa

  Oceniono 36 razy 16

  Należy nałożyć maskę, potem iść do kościoła, umoczyć palce w wodzie święconej jak wszyscy i pocałować stópki Jezusa a potem kapłan te same palce włoży wszystkim do buzi. Amen.

 • carolina_reaper

  Oceniono 24 razy 16

  Nadal brakuje informacji o zywotnosci tego wirusa poza srodowiskiem. Wiadomo, ze HIV poza srodowiskiem zyje kilka godzin, HCV kilka dni a to qrewstwo chinskie?

 • pisdal

  Oceniono 18 razy 14

  "Zainfekowane zostają także przedmioty "

  z wyjatkiem paczek z aliexpress

 • olal.bana.gw

  Oceniono 33 razy 7

  U mnie w parafi propagowany jest material prosto z plebani o duzej wydajnosci K wetknietego w D przy akompaniamecie koronki wydobywajacej sie z R. Podobno rewelka. KWWD. Amen.

 • marco35

  Oceniono 7 razy 3

  Problem jest taki że jak ktoś już jest zakażony to ma innych w dup.i.e. Widać to przy zwykłej grypie. Ja jestem chory to niech inni też będą. Ostentacyjnie kichają i kaszlą. Widział kto w poczekalni do lekarza chorego w masce?

 • ravenom

  Oceniono 13 razy 3

  Tylko maska klasy N95 lub lepsza cos da, szmatki nie beda dzialac na dlugo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX