Chrapanie: domowe sposoby

Chrapanie to zmora wielu osób. Problem dotyczy co trzeciej kobiety i co drugiego mężczyzny w średnim wieku. Jakie są domowe sposoby na wyeliminowanie tej przypadłości?

Chrapanie – problem, który dotyka nie tylko nas

Mimo że sami często nie zdajemy sobie z tego sprawy, chrapiąc uprzykrzamy sen tym, którzy śpią blisko nas. Walcząc z przypadłością pomożemy więc nie tylko sobie, ale także innym. Warto pamiętać, że na początku zmiana nawyków może być dosyć trudna. Jednak warto się postarać - z wiekiem problem nasila się i jeśli nie zajmiemy się nim wcześniej, może towarzyszyć nam do końca życia.

Chrapanie - domowe sposoby

Chrapanie to zmora wielu osób. Problem dotyczy co trzeciej kobiety i co drugiego mężczyzny w średnim wieku. Z kolei już wśród siedemdziesięciolatków przypadłość dotyka 73 proc. kobiet i 84 proc. mężczyzn. Dlaczego kobiety oddychają rzadziej? Przed tą przypadłością chroni je progesteron, którego mężczyźni nie posiadają. Hormon ten działa pobudzająco na mięśnie gardła, przez co nie pozwala im wiotczeć.

Chrapania nie możemy lekceważyć. Gdy ten problem dotyczy także nas, w pierwszej kolejności powinniśmy postarać się wyeliminować go za pomocą sprawdzonych domowych sposobów. Warto skonsultować się także w tej sprawie z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie jest ono spowodowane jakąś chorobą.

Zobacz także: Dlaczego nie możesz się wyspać?

Chrapanie – co możesz zrobić?

Co zaleca się osobom, które mają problemy z chrapaniem? Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą okazać się skuteczne w trakcie naszej kuracji. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto zastosować jednocześnie kilka z nich.

  • Staraj się spać na boku. Pozycja na plecach znacznie pogłębia problem.
  • Śpij na bardzo niskiej poduszce lub zrezygnuj z niej całkowicie. Na początku może to być dosyć trudne, ale musisz pamiętać, że im wyżej śpisz tym głośniej chrapiesz.
  • Rzuć palenie. Problem chrapania jest powszechny w szczególności wśród palaczy.
  • Przed samym snem nie powinieneś pić alkoholu, gdyż to on przyczynia się do rozluźnienia mięśni. To z kolei potęguje chrapanie.  
  • Zażywaj tlenu wieczorami – możesz np. wyjść na spacer i wywietrzyć sypialnię.
  • Przed pójściem spać przyjmuj ziołowe krople polepszające oddychanie w czasie snu.

 

Zobacz także:

Pożegnanie z chrapaniem

Chrapanie - objaw "smacznego snu"? Można to wyleczyć?

Więcej o: