Higiena intymna, sprawa nie tylko kobieca

Ph wokół męskich narządów płciowych, podobnie jak u kobiet jest kwaśne, dlatego do pielęgnacji należy wybierać te o odczynie zbliżonym do naturalnego, czyli 4,5. Ułatwiają nie tylko pozbyć się brudu i potu, ale łagodzą podrażnienia, chronią przed stanami zapalnymi, a także łagodzą, czasem bardzo intensywny zapach.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Każdy mężczyzna powinien regularnie odsłaniać napletek prącia i dokładnie go oczyścić. Pod nim gromadzi złuszczony naskórek, obumarłe komórki nabłonkowe napletka, łój, resztki moczu czy spermy . Mimo że ta "mieszanina" jest potrzebna, ponieważ utrzymuje odpowiednie nawilżenie oraz umożliwia seks to gnieżdżące się tam bakterie sprzyjają groźnym infekcją cewki moczowej czy stanom zapalnym dróg moczowo-płciowych.

Aby pozbyć się zanieczyszczeń w pierwszej kolejności trzeba odciągnąć napletek by osłonić żołądź. Ciepłą bieżącą woda należy dokładnie ją opłukać. Strumień powinien być kierowany od czubka poza napletek.

Korzystanie z gąbki to kiepski pomysł. Zazwyczaj trzymana jest pod prysznicem gdzie jest wilgoć, a to doskonałe warunki np. dla grzybów.

Prysznic to doskonały moment na samobadanie jąder . Zaleca się by już każdy piętnastolatek sprawdzał w ten sposób swój stan zdrowia). Samobadanie jąder to najlepsza a zarazem najskuteczniejsza profilaktyka przy prostacie czy raku jądra. Wczesne wykrycie zmiany to większe szanse na pełne wyzdrowienie

Bielizna powinna być przede wszystkim przewiewna. Najlepsza jest ta dobrze dopasowana, ale nie obcisła. To samo tyczy się spodni. Noszenie ciasnej odzieży może mieć przykre i znacznie poważniejsze konsekwencje niż zwykła infekcja. Zdarza się, że panowie noszący zbyt dopasowane ubrania oraz bieliznę mają kłopoty z płodnością.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Kalendarz badań - dla mężczyzny

Swoisty antygen sterczowy (PSA)

Penis - jak to działa?

Wnętrostwo

Leukocytospermia

Więcej o: