Wiele kobiet w okresie menopauzalnym zmaga się z szeregiem objawów. Uderzenia gorąca, bezsenność, czy nieregularne miesiączki to tylko część z nich. Choć ten trudny czas dotyczy znacznej części społeczeństwa, niewiele kobiet decyduje się mówić o tym głośno. Aktorka Naomii Watts postanowiła to zmienić i opowiedziała o tym, jak przechodzi perimenopauzę.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Watts niedawno zagrała w produkcji Małgorzaty Szumowskiej. Po premierze obrazu rozpoczęła publiczną dyskusję na temat dojrzałości kobiet. Aktorka wzięła udział także w sympozjum na temat menopauzy. Podczas spotkania, które odbyło się 14 października br. w Stanach Zjednoczonych, opowiadała m.in. o tym, że sama weszła w okres perimenopauzy. Podzieliła się swoimi przeżyciami i tym, jak znosi nieprzyjemne objawy.
W wieku 36 lat doświadczyłam perimenopauzy. Nie znałam tego słowa wcześniej, usłyszałam o nim dopiero wtedy, gdy zaczęłam starać się o dziecko. Wpadłam w całkowitą panikę, czułam się bardzo samotnie […]. Badania krwi wskazywały, że jestem blisko menopauzy, więc wariowałam
- mówiła podczas wydarzenia. Aktorka wyjaśniła także, że było to dla niej niezwykle trudne przeżycie, które odbiło się na jej samopoczuciu. Wyznała również, że była kandydatką do in vitro, ale działania, mające na celu poprawę jej zdrowia, przyniosły oczekiwane efekty.
Przeżyłam niepokój, wstyd, dezorientację, panikę, ale udało mi się naturalnie zajść w ciążę po dwóch latach próbowania.
Kwestia poruszona przez brytyjską aktorkę dotyczy wielu kobiet. Menopauzę poprzedza u nich bowiem szereg nieprzyjemnych objawów. Wahania hormonów powodują m.in. nocne poty, zawroty głowy, czy uderzenia gorąca. Część osób nie przyznaje się do swoich dolegliwości w obawie przed reakcją otoczenia.
Po drugim dziecku zmagałam się z nocnymi potami, uderzeniami gorąca i pomyślałam, że to straszne. Próbowałam mówić o tym moim przyjaciołom, ale spotykałam się tylko z nerwowym śmiechem i wzruszeniem ramion. Pomyślałam wtedy, że lepiej będzie, gdy będę milczeć
- mówiła Naomi Watts. To sprawiło, że postanowiła pomóc innym kobietom pozbyć się wstydu i otwarcie wyrażać swoje obawy. Aktorka podkreśliła także, że warto szukać pomocy, a swoimi przemyśleniami na ten temat dzieli się w mediach społecznościowych.
Nie jestem już ofiarą moich hormonów i czuję, że moje decyzje są znacznie lepsze, ponieważ moje hormony się ustabilizowały, moja pewność siebie wróciła.
Menopauza jest ostatnią miesiączką, jaka pojawia się u kobiety. Towarzyszy temu zmiana w wytwarzaniu hormonów - organizm wytwarza mniejsze ilości estrogenu i progesteronu. Okres okołomenopauzalny może trwać od dwóch do nawet siedmiu, czy ośmiu lat przed ostatnią miesiączka, a także 12 miesięcy po jej zakończeniu.
Nie ma konkretnego wieku, w jakim kobieta przechodzi menopazuę. U niektórych kobiet jest to piąta dekada życia, ale inne przechodzą ten okres znacznie wcześniej. Co robić, jeśli wystąpią niepokojące objawy? Warto przede wszystkim skorzystać z konsultacji u specjalisty, który ustali, jak zminimalizować nieprzyjemne odczucia.