Co przyciąga komary do człowieka? Ta wiedza pomoże uniknąć swędzącego problemu

Co przyciąga komary do człowieka? Jak się okazuje, owady reagują m.in. na specyficzną woń, którą wydziela ludzkie ciało. To jednak niejedyna przyczyna. Warto wiedzieć, czego unikać, aby nie narazić się na nieprzyjemne ugryzienia.

Co przyciąga komary do człowieka? To pytanie zadajemy sobie szczególnie latem oraz wczesną jesienią, kiedy w spotkaniach na zewnątrz towarzyszą nam uciążliwe owady. Wciąż można spotkać się ze stwierdzeniem, że to "słodka krew" jest dla nich najlepszym wabikiem. Naukowcy przekonują jednak, że to mit, a przyczyn upatrują w zupełnie innym miejscu. 

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Komary mają... świetny węch

Komary mają doskonały węch. Jeden z naukowców, dr Clifford W. Bassett, pracujący na Allergy and Astma Care w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, w którym wykazał, że potrafią wyczuć interesującą je woń z odległości nawet 30 metrów. Zapach człowieka jest dla nich natomiast niezwykle atrakcyjny.

Z badań, przeprowadzonych w amerykańskim departamencie rolnictwa wynika, że receptory węchowe komarów są wyczulone na chemiczne substancje, które wydziela każdy człowiek. Warto jednak podkreślić, że każda osoba wydziela specyficzną, indywidualną woń. I właśnie dlatego niektóre osoby bardziej niż inne przyciągają te owady. 

Co przyciąga komary do człowieka? Atrakcyjny zapach to jedna z przyczyn

Jak podaje serwis scienceinpoland.pl, w 2000 roku "Lancet" opublikował badania, w których wykazał, jaki zapach najbardziej przyciąga komary. Wynikało z nich, "że owadom tym bardziej odpowiadają osoby, które pachną bardziej słodko, co zależy od stosunku dwutlenku węgla do kwasu mlekowego i innych składników potu".

Z kolei przeprowadzone dekadę później badanie na uniwersytecie Wageningen w Holandii pozwoliło ustalić, że niektóre gatunki insektów lgną do tych osób, na których skórze można znaleźć większość bakterii Corynebacterium. Z kolei, ci ludzie, na których skórze można znaleźć rozmaite odmiany mikrobów, nie są dla komarów atrakcyjnym celem.

Naukowcy wskazują także, że komary chętniej lgną do osób, które mocniej się pocą. Kąpiel może zminimalizować problem, ale niestety, tylko chwilowo. Warto także używać do mycia środków z dodatkiem aloesu lub olejku z drzewa herbacianego. Komary nie przepadają bowiem tego zapachu. Co więcej, wyciąg z tych roślin pomaga zminimalizować nieprzyjemne skutki ugryzień. 

Co zrobić, gdy zostaliśmy pogryzieni przez insekty?

Pogryzienie przez komary jest nieprzyjemne. Wbijając się w naszą skórę, owad zostawia tam bowiem swoją ślinę, która ma działanie m.in. przeciwbólowe. W efekcie na skórze tworzą się swędzące grudki. Aby zmniejszyć nieprzyjemne skutki ugryzienia, warto powstrzymać się od drapania zmienionych miejsc. W przypadku irytującego swędzenia warto przyłożyć do miejsca ugryzienia kostkę lodu lub popsikać je chodząco-łagodzącym sprayem. Takie działania obkurczy naczynia krwionośne i sprawi, że świąd minie.

Więcej o: