Optymalne nawodnienie

Czy wiemy, ile płynów powinniśmy sobie dostarczać? W ciepłe dni ma to wyjątkowe znaczenie, szczególnie, że odwodnienie może powodować nie tylko problemy z układem moczowym, ale również upośledzać metabolizm, obniżać samopoczucie czy sprzyjać starzeniu skóry- informują eksperci. Sprawdź, ile powinieneś wypijać, żeby cieszyć się zdrowiem.

Podczas wakacji powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby dbać o regularne spożywanie napojów i prawidłowe nawodnienie organizmu. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy na urlopie w kurorcie czy spędzamy lato w mieście.

Co Polacy wiedzą o nawadnianiu?

Dostarczać sobie płynów w odpowiedniej ilości- no dobrze, ale co to znaczy? Okazuje się, że wielu z nas nie ma pojęcia.

Tylko 36% Polaków wie, ile płynów dziennie należy wypijać- wynika z badań MillwardBrown. Ponad połowa badanych Polaków w ogóle nie potrafi stwierdzić, ile tak naprawdę powinni pić lub podaje niewłaściwą ilość napojów.

Niebezpieczne odwodnienie

Przyczyną braku informacji na ten temat może być fakt, że wciąż nie doceniamy roli prawidłowego nawodnienia organizmu i jego wpływu na zdrowie. Nie wszyscy są świadomi, że nawet lekkie odwodnienie, czyli ok. 1% masy ciała, może negatywnie wpływać na nasze zdolności psychomotoryczne - obniżać samopoczucie, powodować bóle głowy, zmęczenie, a także pogorszenie koncentracji i pamięci

"Płyny trzeba spożywać równomiernie w ciągu całego dnia i unikać jednorazowego spożywania ich w dużych porcji" - radzi prof. Ryszard Gellert, nefrolog, wybitny specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z kliniki nefrologii CMKP, Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

"Spożywanie zbyt małej ilości płynów sprzyja występowaniu zakażeń układu moczowego i napadów kamicy moczowej. Niedostatek wody w organizmie upośledza także trawienie pokarmów, procesy intelektualne, sprawność fizyczną, a nawet sprzyja starzeniu się skóry- przestrzegają eksperci European Hydration Institute (Europejskiego Instytutu Nawodnienia).

Ile płynów wypijać?

Według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wydanych w 2010 roku i dotyczących dziennego spożycia wody, dorośli mężczyźni powinni pić przeciętnie 2,5 l płynów dziennie, a kobiety około 2 litry. Powyższe wartości dotyczą umiarkowanych temperatur i przeciętnej aktywności fizycznej. Zalecane dzienne spożycie uwzględnia nie tylko czystą wodę, ale także napoje i wodę zawartą w pokarmie. Zalecenia EFSA są różne dla różnych grup wiekowych i wynoszą odpowiednio:

- niemowlęta 0-6 miesięcy - 680 ml/dzień lub 100-190 ml/ kg/dzień (mleko matki/mleko modyfikowane),

- niemowlęta 6-12 miesięcy - 0,8-1,0 l/dzień (mleko matki/mleko modyfikowane oraz odpowiednie pokarmy i napoje),

- dzieci 1-2 lata - 1,1-1,2 l/dzień,

- dzieci 2-3 lata - 1,3 l/dzień,

- dzieci 4-8 lat - 1,6 l/dzień,

- młodzież 9-13 lat - chłopcy 2,1 l/dzień, dziewczęta 1,9 l/dzień,

- młodzież 14-18 lat - chłopcy 2,5 l/dzień, dziewczęta 2,0 l/dzień,

- dorośli - mężczyźni 2,5 l/dzień, kobiety 2,0 l/dzień.

Warto wiedzieć, że źródłem wody w naszej diecie są także pokarmy stałe, które pokrywają ok. 20-30% zapotrzebowania na wodę, zaś 70-80% wody dostarczają naszemu organizmowi napoje - choć proporcje te zależą od indywidualnej diety.

Więcej o: