Ostroga piętowa

Nie trzeba skręcenia ani złamania, żeby każdy krok powodował ból stopy. Wystarczy, że na kości piętowej utworzy się wyrostek nazywany ostrogą piętową. Czy można się go pozbyć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Stopa to niezwykle skomplikowana konstrukcja. Gdy jeden jej element dozna uszczerbku, szwankować zaczyna całość. Tak dzieje się w przypadku ostrogi piętowej. A jak to się zwykle zaczyna? Dużo chodzimy, biegamy, ale nie zawsze w odpowiednim obuwiu. Często buty mają twardą podeszwę, która nie amortyzuje wstrząsów powstających w czasie chodzenia. Albo źle chodzimy - stawiając stopę na podłożu (zwłaszcza na twardym), za mocno uderzamy o nie piętą. Albo przybieramy na wadze i nagromadzone kilogramy stają się dodatkowym balastem dla stopy . Tego typu mechaniczne przeciążenia sprawiają, że dochodzi do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Owo rozcięgno przechodzi pod całą stopą. Przyczepione jest do guza kości piętowej i dochodzi do palców, a jego zadaniem jest m.in. podtrzymywanie podłużnego łuku stopy, czyli zapobieganie płaskostopiu podłużnemu.

Kieł rekina

Gdy stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego trwa długo lub często się powtarza, potrafi uprzykrzyć nam życie. Ból przy każdym kroku (z czasem może pojawiać się też w nocy, gdy nie chodzimy), ból w trakcie poruszania stopą, nawet gdy siedzimy czy leżymy, obrzęk uniemożliwiający włożenie buta - to typowe konsekwencje stanu zapalnego. Po jakimś czasie w okolicy guza piętowego od spodu zaczynają się gromadzić złogi wapienne. Łącząc się, mogą utworzyć wyrośl kostną. Widoczna na zdjęciu RTG przypomina kieł rekina skierowany czubkiem w stronę palców. Gdy wyrośl kostna się utworzy, trudno się poruszać, bo stawanie na niej nasila ból. By rozpoznać ostrogę piętową, zwykle wystarcza badanie przez lekarza ortopedę . Specjalista może zlecić wykonanie zdjęcia RTG stopy, ale jest to jedynie badanie uzupełniające wstępną diagnozę, bowiem gromadzące się złogi wapienne nie zawsze są widoczne na kliszy (dopiero na etapie połączenia się złogów widać "kieł rekina").

Terapia w stylu light

Ostrogę piętową leczy się, walcząc ze stanem zapalnym przyczepu rozcięgna podeszwowego. Pomaga chodzenie w butach na niewysokim obcasie (3- -4 cm), bo to pozwala przenieść obciążenie na kości przodostopia. Obuwie powinno być elastyczne, na nieco grubszej podeszwie. Pod piętę można wkładać specjalne wkładki, których centralna część zrobiona jest np. z miękkiego żelu. To odciąża miejsce, gdzie ból zwykle jest największy. Ze stanem zapalnym i bólem pomagają się uporać żele i kremy do miejscowego wcierania w skórę (np. Ketonal, Traumon, Naproxen, Ratiogel, Tarproxen) oraz dostępne na receptę doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku ostrogi piętowej dobre efekty daje kinezyterapia i fizyko- terapia. Kinezyterapia to głównie ćwiczenia, które, według instruktażu udzielonego przez fizjoterapeutę, możemy wykonywać w domu. Ich zadaniem jest stopniowe rozciągnięcie przyczepu rozcięgna podeszwowego. W ramach fizykoterapii do zwalczania stanu zapalnego lekarze wykorzystują zaś laseroterapię (naświetlanie chorego miejsca promieniem lasera biostymulacyjnego), ultradźwięki (oddziaływanie falą ultradźwiękową na chorą okolicę) czy fonoforezę (po naniesieniu na stopę leczniczego preparatu stosowane są ultradźwięki, które ułatwiają wnikanie leku w głąb tkanek).

Mocne uderzenie

W cięższych przypadkach ostrogi piętowej lekarze wykorzystują tzw. falę uderzeniową (ESWT). Może być ona utworzona np. z ultradźwięków o wysokiej mocy. Pod wysokim ciśnieniem ogniskują się one w punkcie zmienionym chorobowo i niszczą mechanicznie nieprawidłowe struktury (m.in. złogi wapienne) wytworzone w pięcie i przyspieszają proces tworzenia się małych naczyń krwionośnych (zwiększa to ukrwienie w stopie, co sprzyja wycofaniu się stanu zapalnego). W przypadku ostrogi piętowej lekarze bardzo rzadko decydują się na operację. Jeśli jednak widmo zabiegu wisi w powietrzu, można jeszcze pokusić się o podanie tzw. blokad. W okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego lekarz wstrzykuje sterydowe leki przeciwzapalne. Nastrzykiwania pomagają uporać się z przewlekłym stanem zapalnym. Operacja to ostateczność - twierdzą ortopedzi. Jest skomplikowana i nie zawsze przynosi radykalną poprawę. Zabieg polega na nacięciu i przemieszczeniu przyczepu rozcięgna podeszwowego. Nacięcie powoduje, że rozcięgno nieco się wydłuża, a to eliminuje zbyt duże jego napięcie w trakcie chodzenia, a przemieszczenie sprawi, że po operacji nie będzie tak obciążane w trakcie chodzenia. Celem operacji jest też zwiększenie ukrwienia stopy, co sprzyja wycofaniu się stanu zapalnego. W trakcie operacji nie zawsze usuwa się "kieł rekina", bo nie zawsze daje się go precyzyjnie zlokalizować, a lekarze nie chcą rozcinać pięty kawałek po kawałku.

Żegnaj i nie wracaj

Niezależnie od zastosowanej metody leczenia ostroga piętowa ma tendencję do nawracania. Co można zrobić, żeby oddalić widmo jej ponownego utworzenia?

- Zachowaj prawidłową wagę - BMI 25 (body mass index, czyli wskaźnik masy ciała)

- Chodź w butach nie ograniczających ruchów palców i na grubszych elastycznych podeszwach.

- Codziennie gimnastykuj i masuj swoje stopy.

- Rób stopom każdego ranka naprzemienne, ciepło-chłodne natryski.

- Zgłaszaj się do lekarza, gdy tylko ból zacznie ci dokuczać, żeby stan zapalny z ostrego nie rozwinął się w przewlekły.

Czytaj także:

Częste dolegliwości stóp

Ostroga piętowa

Gdy puchną kostki u nóg - czy to problem z nerkami

Bolą cię nogi podczas spaceru? Zbadaj przepływy!

Chromanie przestankowe

Więcej o: