Płaskostopie - problem ortopedyczny, który można korygować ćwiczeniami i odpowiednim obuwiem

Płaskostopie to dolegliwość zarówno u dzieci, jak i dorosłych. O tym, jak będzie wyglądała nasza stopa, decydują już pierwsze lata życia

Dołącz do nas na Facebooku!

Płaskostopie to całkowity brak łuku stopy. U dziecka, które nie skończyło jeszcze czterech lat, łuk ten jest prawie w ogóle niewidoczny, bo przykrywa go dosyć gruba poduszeczka tłuszczowa. Kiedy dorosły człowiek zostawia ślady na piasku, widać w nich wgłębienia. U dziecka ślad wygląda jak dokładny odcisk stopy. Nie oznacza to jednak, że dziecko ma płaskostopie.

Prosty test

U malucha, który nie skończył jeszcze czterech lat, ciężar ciała powoduje, że stopa płasko przylega do podłoża. Jej wypukłą część dodatkowo "przyciska" do podłoża poduszeczka tłuszczowa. Stopa nabiera zgrabnego kształtu dopiero, gdy ciało dziecka staje się smuklejsze, a jego waga przestaje być ciężarem dla stóp. Jeśli jednak rodzicom nadal wydaje się, że stopy dziecka są płaskie, warto przeprowadzić bardzo prosty test. Stopa, której nie dolega płaskostopie oglądana z boku, powinna mieć widoczne wewnętrzne wgłębienia. Aby dokładniej obejrzeć wydrążenie stopy, wystarczy kazać dziecku stanąć na palcach i zobaczyć, czy wydrążenie stopy jest rzeczywiście dobrze widoczne. Jeśli tak, oznacza to, że nie trzeba się martwić. Jeśli natomiast stopa przechyla się do środka pod wpływem obciążenia i zasłania dobrze wykształcony łuk, mamy wówczas do czynienia z tzw. płaskostopiem statycznym. To, że dziecko ma płaskostopie, można również zauważyć, kiedy buty dziecka wykrzywione są do środka lub gdy obcasy starte są po stronie wewnętrznej.

Jak wykształcić łuczek

Płaskostopie to dolegliwość, która występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. O tym, czy kształt stopy będzie prawidłowy, decydują pierwsze lata życia. Powstawaniu płaskostopia u dzieci sprzyja źle dobrane, niewygodne obuwie, zakładanie dziecku obcisłych skarpetek, a nawet otyłość. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, rodzice powinni zwracać uwagę, czy stawia stopy prosto, a nie na boki. U małego dziecka płaskostopie nie jest ciężką dolegliwością, ale może się nią stać w późniejszym wieku. Praca wymagająca stania, otyłość, a przede wszystkim ciąża mogą sprawić, że płaskostopie da o sobie znać bólami kręgosłupa czy nóg. U kobiet może też doprowadzić do powstania cellulitu. Najlepszym lekarstwem na płaskostopie są ćwiczenia. Dobrze jeśli dziecko nosi niekrępujące ubranka, rodzice łaskoczą je w stopy, a podczas ciepłych dni dużo biega po naturalnych, nierównych powierzchniach. Dziecku nie zaszkodzą również typowo korekcyjne ćwiczenia - zwijanie kocyka lub ręcznika palcami stóp, podnoszenie z podłogi drobnych przedmiotów palcami stóp, kręcenie stopami kółka. Ćwiczenia te powinny być wykonywane przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu.

Od zera do centymetra

Najważniejsze dla zdrowej stopy są jednak dobre buty. Obuwie powinno mieć szeroki nosek i odpowiedni rozmiar - przed palcem powinien być centymetr luzu, a stopa nie powinna być zbyt mocno ściśnięta. Buty powinny mieć również sztywny zapiętek i niewysoką cholewkę. Ważna jest również miękka, nieślizgająca się podeszwa i wyściółka, która nie będzie obcierała stopy. Obcas dla dziecka, które nie skończyło roku, powinien być płaski, do trzech lat półcentymetrowy, a powyżej trzech może wynosić centymetr. Jeśli dziecko skończyło trzy lata, a rodzice nadal podejrzewają u niego płaskostopie, powinni zgłosić się do lekarza. Do ortopedy dobrze jest pójść również wtedy, gdy maluch uskarża się na bóle lub utyka.

Czytaj także:

Krzywica

Czy zmiany w stopach, takie jak np. płaskostopie, można usunąć stosując masaż?

Halluksy i co dalej?

Zdrowe stopy latem

9 rad, by stopy były zdrowe

Więcej o: