Żylaki - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

Ból, swędzenie oraz uczucie ciężkich nóg to najczęściej zapowiedz żylaków. Delikatne niebieskie linie pojawiają się przede wszystkim na łydkach oraz udach. Z powodu wadliwych zastawek w żyłach cierpią głównie kobiety.

Objawy

- niebieskawe, poszerzone i kręte żyły na łydkach

- niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach

- uczucie ciężkości w nogach, opuchlizna kostek

- w ostrych stanach skóra łydek zabarwia się na brązowo, swędzi i boli

Przyczyny

Wadliwa praca zastawek żylnych (odpowiadających za to, by krew nie płynęła "pod prąd") prowadzi do zalegania krwi w nogach, a z czasem do poszerzenia żył powierzchownych.

Ryzyko zachorowania

Rośnie z wiekiem i jest czterokrotnie większe u kobiet. Ryzyko zwiększają: długotrwałe stanie, częste przegrzewanie nóg (sauna, gorące kąpiele), ciąża i buty na wysokim obcasie.

Powikłania

Skóra pokrywająca żylaki może pękać, co grozi owrzodzeniami. Czasami dochodzi do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep.

Diagnostyka

Badania przepływu krwi metodą Dopplera w celu określenia, które żyły mają niewydolne zastawki.

Leczenie

Leki poprawiające funkcjonowanie żył zmniejszają m.in. uczucie ciężkości, obrzęki , pieczenie czy kurcze nocne. Stosowanie pończoch o stopniowanym, wzrastającym ku górze ucisku. Operacyjne usunięcie żylaków i podwiązanie niewydolnych żył zastosowane w odpowiednim momencie daje dobry i długotrwały efekt (także kosmetyczny). Na wczesnym etapie zabieg możliwy jest nawet przez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Ważny jest ruch: pracujące mięśnie nóg "napędzają" krążenie żylne .

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: