Rozstępy pojawiają się często w okresie dojrzewania, ciąży, przy nagłej zmianie masy ciała, często u osób otyłych lub z dużą ilością masy mięśniowej. Rozstępom sprzyja efekt jo-jo, przyjmowanie leków hormonalnych, sterydów, dieta uboga w witaminy, brak ruchu.
Najlepsze efekty w leczeniu rozstępów uzyskuje się w terapii świeżych rozstępów, czyli możliwie najwcześniej od wystąpienia zmian. W leczeniu rozstępów najczęściej stosowane są: zabiegi laserowe (zabieg laserowy Fraxel), mikrodermabrazja, peelingi, mezoterapia. Fraxel uważany jest obecnie za najskuteczniejszą metodę zmieniania struktury skóry. Peelingi stymulują produkcję włókien kolagenowych, mikrodermabrazja pobudza krążenie skóry i również wzmaga produkcję kolagenu i elastyny w skórze, zaś mezoterapia umożliwia wstrzykiwanie do skóry z rozstępami specjalnie dobranych koktajli witaminowych, które sprzyjają jej ujędrnieniu i pobudzają produkcję nowych komórek.
Takie same jak przy stosowaniu zabiegów: peelingów, mezoterapii i mikrodermabrazji. Leczenia rozstępów nie należy przeprowadzać w okresie ciąży i przy zmianach zapalnych skóry.