Masaż segmentarny jest masażem diagnostycznym. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.
Twórcami masażu segmentarnego są dwaj Niemcy Otto Gläser i Wilhelm Albrecht Dalicho. Na podstawie kilkunastoletniej działalności praktycznej, w oparciu o prace innych badaczy zajmujących się czynnościowymi wzajemnymi oddziaływaniami narządów i tkanek organizmu, opracowali i opublikowali masaż segmentarny.
Metoda ta uwzględnia wszelkie możliwe zmiany odruchowe powstające w różnych tkankach i podaje sposoby ich usuwania poprzez zastosowanie szczegółowych, ściśle określonych ruchów. Ze względu na wywieranie znacznego wpływu na funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz możliwość leczenia i usuwania zmian odruchowych w narządach i tkankach metoda ta jest uzupełnieniem masażu klasycznego.
Zakres wskazań do stosowania masażu segmentarnego obejmuje wszystkie wskazania do masażu klasycznego, poszerzone o schorzenia narządów wewnętrznych.
Głównymi wskazaniami są:
- czynnościowe i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych,
- zaburzenia krążenia,
- czynnościowe, zwyrodnieniowe i przewlekłe gośćcowe choroby kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich,
- stany pourazowe (skręcenia, zwichnięcia, złamania)
- zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego,
- zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wewnątrzwydzielniczych.
Przeciwwskazania:
- wszystkie ostre bakteryjne zapalenia tkanek i narządów wymagające interwencji chirurgicznej,
- wszystkie zakażenia ogólne przebiegające z wysoką temperaturą,
- ostre stany zapalne,
- choroby nowotworowe,
- krwawienia i krwotoki oraz groźba ich wystąpienia.
Źródło: e-masaz.pl