Piwonia - charakterystyka, odmiany, uprawa

Piwonie to piękne kwiaty, które występują w wielu gatunkach. Niektóre z nich to niewielkie krzewy, jednak większość piwonii to byliny. Rośliny występują głównie na terenie Europy, Azji, a także Ameryki Północnej. Jakie odmiany piwonii są najbardziej popularne? Jak uprawiać tę roślinę i pielęgnować ją?
Zobacz wideo

Piwonia – gatunki

Rozróżnia się około 33 gatunków piwonii. Są one bardzo różnorodne, a ich kwiaty mogą przyjmować przeróżne barwy oraz kształty. Niektóre rośliny mają kwiaty pełne, a inne półpełne, niektóre pojedyncze, a inne występujące w skupiskach. Spotyka się między innymi piwonie o kwiatach białych, purpurowych oraz różowych. Najczęściej spotykane gatunki piwonii to:

  • Piwonia Delavaya – ma duże kwiaty o czerwonej lub żółtej barwie. Roślina dorasta do około metra wysokości, ma paprociowate liście, które opadają w okresie zimowym.
  • Piwonia pośrednia - ma wąskie, lancetowate liście i spore kwiaty. Przyjmują one barwy od różowej do fioletowej.
  • Piwonia krzewiasta (drzewiasta) - ma znacznie większe rozmiary niż inne gatunki piwonii. Cała roślina przyjmuje formę krzewu, a kwiaty mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Najczęściej występujące kolory kwiatów to czerwony, różowy oraz biały. Rzadziej spotykane są kwiaty żółte oraz kilkukolorowe. Wśród tego gatunku rozróżnia się kilka odmian piwonii, które różnią się wyglądem kwiatów oraz okresem kwitnienia.
  • Piwonia Rocka – ma niewiele mniejsze rozmiary niż piwonia krzewiasta. Największe egzemplarze osiągają nawet około 1,5 metra wysokości. Kwiaty są najczęściej czerwone lub białe ozdobione plamkami w dolnej części.
  • Piwonia Potanina - równie duża co piwonia Rocka oraz piwonia krzewiasta, ma jednak dużo mniejsze kwiaty o ciemnej, czasami nawet brązowej barwie.
  • Piwonia chińska - jest gatunkiem, który jest najczęściej spotykany w ogrodach i ma najwięcej mieszańcowych odmian. Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć na początku czerwca, a inne kwitną pod koniec tego miesiąca.
  • Piwonia lekarska – ma pojedyncze, duże kwiaty w kolorze różowym albo czerwonym. Kwitnie zwykle na przełomie maja i czerwca. Jest rośliną trującą, jednak niektóre jej części mają właściwości lecznicze.

Piwonia - rozmnażanie

Hodowlę piwonii najlepiej rozpocząć od zakupienia sadzonek lub małych roślin w sklepie ogrodniczym. Jeżeli już mamy piwonie w swojej hodowli możemy je w łatwy sposób rozmnożyć. Najlepiej zrobić to przez podział dużych kwiatów, które mają już kilka lat. Sadzonki należy oddzielać bardzo delikatnie, tak aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Najlepiej dzielić piwonie w taki sposób, aby każda z powstałych roślin miała kilka pąków. Najlepszą porą na sadzenie tych roślin jest przełom lata i jesieni. Roślin nie należy sadzić zbyt głęboko (optymalna głębokość to około 3 – 5 centymetrów), a po posadzeniu roślin należy je obficie podlać.

Drzewiaste gatunki piwonii rozmnaża się przez odrosty, natomiast w szkółkach roślin są one rozmnażane poprzez szczepienie na podkładkach. Mimo dużej skuteczności takiej metody, piwonie wyhodowane w taki sposób są zazwyczaj mniej wytrzymałe i krótkowieczne. Piwonia kwitnie zazwyczaj w trzecim roku od posadzenia.

Piwonia – uprawa

Piwonia jest rośliną dość trudną w uprawie i należy zapewnić jej odpowiednie warunki, aby cieszyć się pięknymi, pełnymi koloru i w pełni rozwiniętymi kwiatami. Roślina ta rośnie najlepiej na nasłonecznionych stanowiskach, więc jeżeli uprawiamy ją w domu, warto umieścić donice po południowej lub wschodniej stronie. Rośliny należy chronić przed silnymi wiatrami, gdyż mają delikatne łodygi, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Najlepsze podłoże do uprawy piwonii to żyzna, próchnicza, niezbyt zbita gleba o neutralnym lub średniokwaśnympH. Niezwykle ważne jest regularne podlewanie, szczególnie w okresie letnim, gdy na roślinie pojawią się kwiaty. Do wody warto czasami dodać nawóz przeznaczony do kwitnących roślin. Jeżeli piwonie pozostają na zimę na zewnątrz, należy odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. W przeciwnym razie kwiaty przemarzną i mogą nie odrodzić się ponownie w sezonie letnim. Korzenie należy osłonić ściółką, natomiast przed zimą warto okryć całą roślinę. Zimowy okres spoczynku jest niezbędny, aby roślina zawiązała pąki i zakwitła.

Piwonie będą się prezentowały wspaniale w rabatach kwiatowych, ale można je również sadzić pojedynczo. Roślina ta nie lubi przesadzania, więc miejsce jej zasadzenia należy od początku odpowiednio zaplanować i wybrać odpowiednie stanowisko.

Więcej o: