Domowe sposoby na wzdęcia

Rozpieranie, ucisk, brzuch jak balon? Wzdęciom lepiej zapobiegać niż z nimi walczyć. Jeśli jednak już cię dopadną, są proste sposoby na ich pokonanie.

Zioła i przyprawy, aktywność fizyczna, masaż: znanych i sprawdzonych domowych sposobów na wzdęcia jest naprawdę sporo. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie doraźne, które ma jedynie usunąć dokuczliwe objawy. Czasem wzdęcia (bębnica) to symptom chorobowy, wymagający nie tylko wyjaśnienia, ale przede wszystkim właściwego leczenia pod nadzorem lekarza.

Więcej na ten temat

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wzdęcia: od buraka do nietolerancji

Bez właściwej diagnozy nie ma szansy pozbyć się przewlekłych czy szczególnie uciążliwych wzdęć. Dla przykładu: gdy ich przyczyną jest celiakia, czyli nietolerancja glutenu, ograniczanie w diecie białka czy dodawanie przypraw do kapusty na pewno nie pomoże. Nie ma sensu masowanie brzucha czy ożywczy spacer po posiłku, gdy za nadmiarem gazu w jelitach stoi choroba trzustki, pęcherzyka żółciowego czy nerek. Fakt, mogą na moment przynieść ulgę, jednak kluczowe jest postawienie diagnozy i podjęcie leczenia przyczyny.

Kiedy jednak wzdęcia dopadają cię głównie po zbyt obfitej biesiadzie, łatwo i szybko ustępują, nie zaszkodzi spróbować przyspieszyć procesu usuwania gazów z jelit lub zapobiec ich masowej produkcji.

Męczą cię gazy, takie "normalne"? Na pewno warto ograniczyć spożycie:

  • kapusty i jej krewniaków,
  • warzyw strączkowych,
  • cebuli (zwłaszcza smażonej),
  • buraków,
  • kalarepy.

Uważaj też na surowe owoce, orzechy, kasze i pieczywo gruboziarniste, ostre przyprawy, a nawet alkohol i słodycze.

Jak widzisz: dużo tych podpowiedzi. Wśród produktów, które mogą wzdymać, są też zdrowe, cenne składniki odżywcze. Rezygnacja z nich na wszelki wypadek, bez potwierdzenia niechcianych objawów, a potem ewentualnej nietolerancji, nie ma sensu. Próbuj zatem sięgać po nie pojedynczo i przekonaj się czy to rzeczywiście one sprowadzają na ciebie dolegliwości. Przy ostrej reakcji na nabiał czy gluten, ale też orzechy, na pewno warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć alergię, bądź inną nietolerancję pokarmową.

Moc przypraw i herbatek

Jeśli wesprzesz swój układ pokarmowy w procesie trawienia, przebiegnie on sprawniej i prawdopodobnie gazów powstanie mniej. Zatem: im bardziej ciężkostrawne dania przygotowujesz, tym obficiej korzystaj z mocy ziół.

Za przyprawy szczególnie pomocne w zapobieganiu wzdęć uchodzą: imbir, majeranek, kminek, mięta i owoce jałowca.

Uwaga, to zioła o działaniu rozkurczowym, zatem nie tylko pomagają zapobiegać, ale też wspierają usuwanie gazu z jelit. Czyli: dodaj zioła do dań, wypij herbatkę miętową czy imbirową, gdy już czujesz, że coś w brzuchu zalega (albo dopiero biesiada rozpoczęta), a łatwiej będzie gazy z jelit odprowadzić.

Inne herbatki uznane za skutecznie zwalczające wzdęcia robi się z kopru włoskiego, kminku, a także rumianku. Możesz kupić gotową mieszankę lub samodzielnie połączyć zioła.

Pamiętaj, że żadne naturalne substancje trawienne (soki,enzymy) ani ich wspomagacze nie zdążą zadziałać, jeśli będziesz jeść pospiesznie, połykać duże kawały, jeszcze dokładać łykając sporo powietrza (np. mówiąc w trakcie).

Warto wiedzieć, że jeśli pokarm zalega w jelitach (typowe dla osób starszych, ale też tych, które za mało piją), fermentuje i gazów jest więcej.

Jeśli jesz często i mniej, brzuchowi jest łatwiej.

Przegoń gazy

Czasem najskuteczniejszym sposobem na wzdęcia okazuje się zwykły spacer. Dlaczego? Aktywność fizyczna usprawnia pasaż w układzie trawiennym, czyli między innymi przesuwanie mas kałowych w jelitach, a wraz z nimi gazów. Pozycja pionowa, dotlenienie, pobudzenie do pracy wątroby: czasem 30 minut na świeżym powietrzu zrobi ci lepiej niż znane leki. Jeśli tylko zdobędziesz się na wstanie od stołu.

Szybciej wypchnąć gazy? Zrób przysiady. Pamiętaj jednak, że gdy brzuch jest mocno zagazowany, to naprawdę może zaboleć.

W takiej sytuacji już lepiej zrób sobie delikatny masaż. Masuj brzuch łagodnie, wykonując ruchy okrężne, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do masażu można użyć olejku. Osoby, które wierzą w moc aromaterapii, zalecają by wybrać mandarynkowy, z bazylii, mięty lub kminku. Naszym zdaniem działa przede wszystkim sam ruch, a po natłuszczeniu jest on bardziej płynny. kto jednak wierzy, niech próbuje, zaczynając od najbardziej przyjaznego zapachu. Przecież najlepszy lek to ten, który działa.

Pomoc z apteki?

Bez recepty możesz kupić leki, które rozbijają pęcherzyki gazu znajdujące się w trawionym pożywieniu. Potem są wchłaniane przez ściany jelit lub wydalane. Czy to bezpieczne? Pamiętaj, że preparaty tego typu są dostępne nawet dla najmniejszych dzieci, by łagodzić tzw. kolki jelitowe. A czy skuteczne? lekarze niejednokrotnie planując badania diagnostyczne, które wymagają usunięcia gazów, by nie zaciemniały obrazu, zalecają takie preparaty. Wiedzą, co robią.

Zobacz wideo Wzdęcia i zgaga po przejedzeniu? Poczuj szybko ulgę (naturalnie)
Więcej o: