Rzucamy palenie

Plastry, inhalator, gumy do żucia, sztuczny papieros. Sprawdź, jak wypadły w naszym teście preparatów pomagających uporać się z nałogiem

Niquitin

- pastylki do ssania

Z nikotyną. Dawkowanie: od kilku do 15 pastylek dziennie. Czas kuracji - 12 tygodni. 36 szt./35 zł (5 paczek Marlboro)

Piotr Sadkowski, 31 lat, palił od 9 lat ok. paczki dziennie:

Pastylka wydaje się bez smaku, ale po chwili pojawia się ostre pieczenie w ustach, które schodzi do gardła. Po jakichś dziesięciu minutach ssania pieczenie w gardle ustępuje i schodzi niżej do żołądka, wywołując uczucie podobne do zgagi. Chęć zapalenia pozostaje, ale rzeczywiście jest znacznie mniejsza

Tabex - tabletki

Z cytyzyną - substancją o działaniu zbliżonym do nikotyny, która łagodzi objawy głodu nikotynowego. Kuracja 25 dni. Palenie należy przerwać około piątego dnia od rozpoczęcia leczenia. 100 tab./18 zł (niecałe 3 paczki Marlboro)

Michał Wolski, palił od 25 lat, ok. 1,5 paczki:

Po dwóch dniach po wypaleniu papierosa czułem, jakbym wypalił dwa naraz. Zgodnie z instrukcją piątego dnia przestałem palić. No i cóż, palić się nadal chce. Może nieco mniej niż bez tabletek. Na razie się nie daję.

Zyban - tabletki

Nie zawierają nikotyny, działają bezpośrednio na mózg. Lek zaczyna się zażywać przed rzuceniem palenia. Stopniowo chęć palenia odchodzi. Tylko na receptę. Kuracja trwa 7 tygodni, kosztuje 450 zł (75 paczek Marlboro)

Bożena Kowalska, paliła z przerwami 20 lat, 1-2 paczki dziennie:

Już pierwszego dnia palenie przestaje sprawiać przyjemność. Także zapach dymu staje się zdecydowanie niemiły. Ograniczenie, aż do całkowitego zaniechania palenia, przychodzi właściwie samoistnie - przestaję sięgać po papierosa, bo kojarzy mi się z gorzkim smakiem i nieznośnym zapachem. Zdecydowaną wadą tej metody jest cena.

Nicorette - inhalator

Plastikowy ustnik z wkładem nikotynowym. Dawka nikotyny uwalniana z inhalatora jest znacznie mniejsza od wdychanej podczas palenia. Stosowanie: 4-12 wkładów dziennie. Czas leczenia - 3 miesiące. Inhalator i 18 wkładów. 65 zł (tyle co 9 paczek Marlboro)

Nicofree

- sztuczny papieros

Z filtrem pachnącym tytoniem, który starcza na 4 tygodnie. 8 zł (niewiele więcej niż 1 paczka Marlboro)

Paweł Kwaśniewski, 15 lat palenia ok. paczki dziennie:

Drugiego dnia rano pojawił się pierwszy bonus - brak przykrego uczucia w ustach. Trzeciego dnia, wdychając nikotynę z inhalatora, zacząłem kasłać - potrzebowałem coraz mniejszej dawki.

A sztuczny papieros? To wcale nie takie głupie. Śmierdział normalnym fajem, można się było nim zaciągać, no i zająć czymś ręce.

Nicorette

- guma do żucia

Z nikotyną w dwóch smakach - klasycznym i miętowym. Żuje się ją około 30 minut. 30 sztuk wystarcza średnio na 3 dni. Czas leczenia - do 3 miesięcy. 105 szt./85 zł (12 paczek Marlboro)

Wiesława Chmielewska, paliła 4 lata ok. 15-20 papierosów dziennie:

Obiecałam sobie, że przestanę, jak urodzi mi się wnusio, a tu Kacperek kończy roczek, a babcia nadal pali. W pierwszych dniach bardziej pomogła mi guma. Jest obrzydliwa, wywołuje odruch wymiotny i, niestety, u mnie często czkawkę. A po niej nic mi się nie chce - ani palić, ani jeść.

Nicotinell

- guma do żucia Z nikotyną. Zwykle stosuje się 8-12 kostek gumy na dobę, maksymalnie do 25 kostek. Czas trwania kuracji - 3 miesiące. 48 szt./37 zł (5 paczek Marlboro)

Iwona Pszczółka, paliła od 15 lat ok. paczki dziennie:

Pierwsze cztery dni były dla mnie i otoczenia trudne, ponieważ byłam nerwową zołzą. Tyle czasu wytrwałam bez papierosa. Guma jest ohydna, zbiera się po niej na wymioty i nie chce się nic, a zwłaszcza palić. Niestety, piątego dnia zapaliłam. Teraz palę dwa, czasem trzy papierosy dziennie. Jak na mój nałóg to sukces, ale nastawiam umysł na to, że nie będę palić w ogóle.

Nicotinell - plastry

Zawarta w nich nikotyna stopniowo przedostaje się przez skórę do krwiobiegu. Kuracja powinna trwać co najmniej 6 tygodni. 7 plastrów starcza na tydzień. 99,50 zł (16 paczek Marlboro)

Anna Englert, paliła od 25 lat 20 papierosów dziennie:

Od razu przestałam palić, ale przyłapałam się na tym, że organizm nie odróżnia głodu nikotyny od zwykłego głodu. Pewnie dlatego w czasie rzucania palenia się tyje. W czwartym dniu usiłowałam opanować łasowanie. Nie mam pojęcia, czemu bardzo pomógł mi chleb z masłem i solą. Zapominałam o paleniu i jedzeniu.

Niquitin - plastry

Z nikotyną, która ulega powolnemu wchłanianiu przez skórę. Pełna kuracja - 10 tygodni. 7 szt./62 zł. Starcza na tydzień (9 paczek Marlboro)

Paweł Gałecki, pali od 11 lat ok. paczki dziennie:

Pierwszego dnia chęć zapalenia była bardzo silna, jednak najbardziej ciekaw byłem poranka, bo rano najbardziej chce mi się palić, ale jakby mniej. Przez cały czas żułem gumę miętową i jakoś minął tydzień bez papierosa. O dziwo, nie było tak strasznie.

Więcej o: