Inhalacja

Inhalacja, nazywana też wziewaniem, to jedna z powszechniejszych i bardziej skutecznych metod leczenia infekcji dróg oddechowych. Metoda ta pozwala i znacznie ułatwia przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków podawanych chorym na mukowiscydozę lub ostrą astmę oskrzelową.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Inhalacja to rodzaj zabiegu leczniczego polegającego na wdychaniu pary wodnej z roztworem soli fizjologicznej, leków lub aerozoli. Ich przyjmowanie może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy polega na wdychaniu pary z wrzącego płynu uzupełnionego specjalnym lekiem. Drugi zakłada użycie specjalnego urządzenia tzw. nebulizatora, który ułatwia dawkowanie i przyjmowanie preparatu. Zaletą urządzenia jest wytwarzanie bardzo małych kropelek, dzięki czemu aplikowanie i przyswajanie leku jest łatwiejsze.

Jak działa inhalacja?

Wziewne przyjmowanie farmaceutyków ułatwia rozkurczanie tzw. drzewa oskrzelowego i łatwiejsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Do najczęściej przyjmowanych w ten sposób leków należą te wykrztuśne, przeciwzapalne oraz niektóre antybiotyki. Inhalacja najlepiej sprawdza się w leczeniu astmy oskrzelowej, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych w obrębie układu oddechowego. Doskonale sprawdza się u osób z mukowiscydozą zmuszonych do częstego i długotrwałego przyjmowania antybiotyków.

Jednorazowy zabieg w zależności od typu inhalacji i stosowanego leku trwa od 10 do 30 minut. Może być stosowany w każdym wieku.

Kiedy jest groźna

Mimo że inhalacja jest całkowicie bezpieczna nie każdemu pacjentowi można podawać leki w ten właśnie sposób. Nie należy jej stosować u osób z:

- nowotworami

- ostrymi stanami zapalnymi układu oddechowego i towarzyszącej im bardzo wysokiej gorączki

- gruźlicą

- krwotokami z dróg oddechowych

- ropnym zapaleniem migdałków lub zatok

- niewydolnością krążenia lub oddechową

Inhalacja - jak to się robi?

Ten sposób oczyszczania dróg oddechowych i w przypadku niegroźnych infekcji może być wykonywany w domu. Do naczynia z gorącą wodą (np. miski lub garnka) dodajemy niewielką ilość suszonych ziół, najlepiej mięty pieprzowej, tymianku, szałwi oraz skrzypu. Dobrym rozwiązaniem jest również olejek eteryczny. Następnie pochylamy się nad naczyniem i szczelnie zakrywamy głowę grubym ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać od 10-30 minut.

Czytaj także:

Nebulizacja

Katar czy zapalenie zatok?

Mukowiscydoza

Nadciśnienie płucne

Zespół zatokowo - oskrzelowy (Sinubronchitis)

Więcej o: