Adenowirusy

Adenowirusy to bezosłonkowe wirusy wyizolowane po raz pierwszy w latach 50-tych z węzłów chłonnych. Najczęściej odpowiadają za zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego oraz narządu wzroku. Do tej pory medycyna wyróżniła ponad 40 różnych typów wirusa.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Adenowirusy obecne są niemal na całym świcie i najczęściej przenoszone się drogą kropelkową. Szacuje się, że każdy z nas, przed ukończeniem 10. roku życia, przynajmniej raz chorował z powodu zakażenia jednym z patogenów należącym do tej grupy. Wywoływane przez nie schorzenia najczęściej atakują błony śluzowe górnych dróg oddechowych (przeziębienie), oczy (np. zapalenie spojówek), opony mózgowe oraz pęcherz moczowy i dolne drogi oddechowe (zazwyczaj pojawia się u niemowląt oraz osób ze znacznie osłabioną odpornością).

Zdarza się, że adenowirusy mogą powodować, przede wszystkim u bardzo małych dzieci, biegunkę, krwawe zapalenie pęcherza oraz wgłobienie jelita, które może prowadzić do jego niewydolności.

Adenowirusy bardzo często stoją za zapaleniem spojówek, w grupie ryzyka znajdują się głównie osoby narażone, ze względów zawodowych, na częste urazy oczu np. spawacze. Dolegliwości u większości pacjentów mija samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zakażenie adenowirusem potwierdzają m.in. badania serologiczne.

Czytaj także:

Jersinioza

Dyzenteria (Czerwonka)

Botulizm

Zespół zatokowo - oskrzelowy (Sinubronchitis)

Rynowirus

Więcej o: