Paracenteza

Paracenteza to rodzaj nakłucia wykonywanego przede wszystkim u pacjentów z wodobrzuszem. Dzięki niewielkiemu nacięciu możliwe jest odciągnięcie zalegającego w jamie otrzewnej płynu lub pobranie próbki do dalszych badań. Zabieg ten znajduje również zastosowanie w otolaryngologii.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

U osób, u których zdiagnozowano zmiany w obrębie jamy otrzewnej oraz obecność płynu, paracenteza może być wykonana na dwa sposoby. Pierwszy diagnostyczny zakłada jedynie pobranie niewielkiej ilości płynu i zlecenie dalszych badań (np. posiewu, badania cytologicznego). Druga - terapeutyczna, czyli odciągnięcie niemal całej zgromadzonej w jamie cieczy (tzw. płynu puchlinowego) to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia wodobrzusza.

Jak wygląda paracenteza?

Niewielkie nakłucie wykonywane jest z lewej strony, w 1/3 długości pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym a pępkiem. Pacjent powinien znajdować się w pozycji pół leżącej. Wykorzystywana do zabiegu igła (ok. 1mm średnicy i 40 mm długości) zakończona wenflonem. Wenflon - nazywany też kaniulą dożylną, to plastikową rurką umieszczana tymczasowo w żyle zakończona końcówką umożliwiającą przyłączenie strzykawki lub kroplówki. W niektórych przypadkach nacięcie wykonywane jest w linii półśrodkowej w odległości 2-3cm od pępka.

Wykonanie takiego niewielkiego wkłucia niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. U niektórych pacjentów może dojść do zakażenia płynu puchlinowego, zakłucia jelita lub pęcherza moczowego. Czasem w okolicy brzucha pojawia się krwiak bądź krwawienie do jamy otrzewnej.

Kiedy trzeba wykonać paracentezę

Zabieg pobrania próbki (paracenteza diagnostyczna) znajdującego się w otrzewnej płynu zlecany jest u pacjentów ze stwierdzonym wodobrzuszem, podejrzeniem samoistnego bakteryjnego zapalenia otrzewnej oraz wodobrzuszem towarzyszącym marskości wątroby. Paracenteza terapeutyczna konieczna jest przy postępującym wodobrzuszu nie reagującym na leczenie środkami moczopędnymi oraz przy nieswoistym zapaleniu jelit u noworodków.

Kiedy paracenteza może być niebezpieczna?

Przeciwwskazaniem do usunięcia płynu z jamy otrzewnej są m.in.:

- zespół rozsianego wykrzepiania wewnętrznego (schorzenie charakteryzuje się powstawaniem mikroskrzepów w małych naczyniach krwionośnych)

- skazy krwotoczne oporne na leczenie

- zmiany chorobowe w jamie brzusznej wymagające natychmiastowej interwencji chirurgicznej

Czytaj także:

Wodobrzusze

Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Ból żołądka: o czym świadczy?

Choroba uchyłków jelita

Więcej o: