Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Kosmetoginekologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny estetycznej. Jej podstawowym zadaniem jest poprawa lub przywrócenie niektórych cech charakterystycznych dla narządów płciowych kobiety. Najczęściej wykonywany jest u pacjentek, u których uległy one zniekształceniu np. po kilku porodach lub zmiany spowodowane są wrodzoną wadą anatomiczną.
Decyzja o "odbudowie" błony dziewiczej, czyli hymenoplastka bardzo często podejmowana jest pod naciskiem społeczno-kulturowym, religijnym lub po namowach partnera. Przeprowadzenie zabiegu może mieć znaczenie terapeutyczne, szczególnie u ofiar gwałtów oraz kobiet, które pragną skończyć z dotychczasowym życiem.
Hymenoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a na jej wykonanie wystarcza zaledwie 10-20 minut. W pierwszej kolejności lekarza nacina i odrywa znajdujące się na narządach płciowych pozostałości po błonie dziewiczej. Następnie łączy je ze sobą samorozpuszczającą się nicią.
Mimo że zabieg jest zupełnie bezpieczny i wystąpienie jakichkolwiek powikłań jest znikome konieczne jest wykonanie podstawowych badań. Przede wszystkim zleca się:
- morfologię wraz z oznaczeniem grupy krwi
- badanie ogólne moczu
- koagulogram (APTT, INR, PT)
- stężenie antygenu HBS
- elektrolity oraz poziom cukru
Każda z pań, która zdecydowała się na rekonstrukcję błony dziewiczej nie powinna przez dwa tygodnie od wyznaczonej daty zabiegu zażywać aspiryny (oraz jej pochodnych), leków przeciwgrypowych oraz suplementów z witaminą E . Zawarte w nich substancje mogą spowodować nadmierne krwawienie w czasie operacji. Na trzy dnie przed operacją zaleca się ograniczenie liczby wypalanych papierosów, do maksymalnie 4 w ciągu dnia. Jeśli w ciągu 2 tygodni przez wyznaczeniem zabiegu pojawił się stan zapalny należy poinformować o nim lekarza.
Po operacji, po kilkugodzinnej obserwacji pacjentka może opuścić szpital, a po upływie 7 dni powinna stawić się na kontrolę. Ponowne rozpoczęcie życia seksualnego jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od daty wykonania zabiegu. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak przy "pierwszym razie" może pojawić się krwawienie oraz ból.