Częste skurcze łydek

Od jakiegoś czasu dostaję bardzo silnych i częstych skurczy łydek. Wzięłam już całe opakowanie magnezu i skurcze dalej się pojawiają. Najgorsze są te w nocy. Czasem łapie w udzie i ból jak by przenosił się w dół nogi. Co mam zrobić? Nie nadużywam kawy, staram się zdrowo odżywiać. Jak zapobiec pojawianiu się skurczy? Robi się to bardzo uciążliwe. Proszę o poradę.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Nocne kurcze mięśni są najczęściej spowodowane niedoborem wapnia, potasu lub magnezu. Poza tym może je wywoływać niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia, cukrzyca, wahania ciśnienia krwi oraz przyjmowanie leków przeczyszczających i odwadniających. Kurcze występują częściej u osób wyczynowo uprawiających sport lub u osób, które wcale nie mają styczności ze sportem.

Kurczom można zapobiegać m.in. poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających lub niezbyt forsowne uprawianie sportu. Poza tym warto uzupełniać niedobory potasu, wapnia i magnezu oraz wypijać przynajmniej 1,5 litra wody na dobę.

Co zrobić, kiedy kurcz już się pojawi? Najskuteczniejsze będzie rozmasowanie bolącego mięśnia, najlepiej na ciepło. Pomóc może też ciepły prysznic. Ulgę powinno też przynieść maksymalne naciągnięcie skurczonego mięśnia.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: