Drętwienie języka

Od czasu do czasu drętwieje mi język i mrowi podniebienie. Obie dolegliwości mijają same, mimo to czuję się bardzo niekomfortowo, zdarza mi się to w pracy, która polega na kontakcie z ludźmi (dużo mówię). Nie jestem w stanie nad tym zapanować. Boję się, że lekarz mnie wyśmieje, poza tym nie ma pojęcia do jakiego lekarza pójść.

Rzeczywiście - przyczyn mrowienia (fachowo nazywanego parestezjami) w jamie ustnej może być wiele i mogą one stanowić problem diagnostyczny dla lekarza.

Jeżeli Pani przechodziła leczenie dentystyczne z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego - nie można wykluczyć uszkodzenia nerwów przez stosowany do znieczulenia lek, lub uszkodzenia czysto mechanicznego (przy ekstrakcji lub wstawianiu implantów). Mrowienie i zaburzenia czucia w okolicy dziąseł i języka mogą utrzymywać się po takim zabiegu przez kilka dni do kilku tygodni i zazwyczaj stopniowo ustępują. Jednak w rzadkich przypadkach uszkodzenie nerwu może być nieodwracalne.

Mrowienie i drętwienie języka może świadczyć o hipokalcemii, czyli niskim poziomie wapnia w organizmie. Parestezje oraz osłabienie siły mięśniowej mogą być również pierwszym objawem niedoboru innych mikroelementów: magnezu, potasu lub witaminy B12.

U młodych osób, u których zaburzenia czucia w obrębie jamy ustnej pojawiły się nagle, trzeba wykluczyć poważne schorzenia neurologiczne - jak na przykład stwardnienie rozsiane (MS - multiple sclerosis). Mimo, iż pierwszymi objawami tej choroby są zazwyczaj problemy ze wzrokiem (widzenie podwójne, oczopląs, ból gałek ocznych, zaburzenia ostrości widzenia lub rozpoznawania barw), opisywane są przypadki, gdy parestezje w obrębie jamy ustnej były pierwszymi dolegliwościami zgłaszanymi lekarzowi. Innymi, groźnymi przyczynami parestezji mogą być m.in. guzy uciskające nerw lub przemijając ataki niedokrwienne mózgu.

Więcej o: