Łagodne postaci trądziku nie są groźne i można je dosyć łatwo i szybko wyleczyć. Gorzej, jeśli choroba wejdzie w fazę zapalną - na skórze pojawiają się wtedy cysty, a po ich zagojeniu mogą na skórze zostać blizny.
Główną przyczyną powstawania trądziku są zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania. Zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt wzrasta wtedy ilość androgenów, czyli męskich hormonów, do których m.in. należy testosteron . Im więcej androgenów, tym silniej wydziela się łój, czyli substancja tłuszczowa odpowiedzialna też za właściwą wilgotność skóry. Zalane łojem mieszki włosowe blokują się, co sprzyja zmianom trądzikowym.
Inną przyczyną trądziku jest występująca u niektórych skłonność do rogowacenia mieszków włosowych . Istnieje również postać trądziku zwana polekową, która często pojawia się u osób zażywających leki oparte na sterydach anabolicznych. Niekorzystne zmiany skórne mogą się nasilać też pod wpływem innych leków, np. barbituranów.
Łagodniejszą postać trądziku pospolitego nazywa się niezapalną. Są to liczne czarne i białe punkciki występujące najczęściej na twarzy. Trądzik zapalny powstaje natomiast wtedy, gdy ściana przepełnionego łojem mieszka włosowego pęka. Takich krost nie powinno się wyciskać, bo w ten sposób miażdży się tkanki, co może doprowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych. Można natomiast pozbywać się w ten sposób zmian wywołanych trądzikiem niezapalnym. Powinna to jednak zrobić doświadczona kosmetyczka, która wie, jak zadbać o higienę podczas zabiegu.
Sposoby walki z trądzikiem zależą również od stopnia nasilenia choroby. W większości przypadków wystarcza leczenie zewnętrzne - aplikuje się leki w postaci żelu i zawiesin nakładanych na skórę.
Najskuteczniejsze są preparaty hormonalne. Ale z hormonami nie ma żartów i lekarze sięgają po nie tylko w cięższych przypadkach, i to dopiero wtedy, gdy nie pomogą antybiotyki. Dlatego właśnie trądzik najczęściej leczy się miejscowo. Pomaga ono zwykle 60 proc. chorych.
Pomagają także leki oparte na pochodnych witaminy A (retinoidy) wydawane z przepisu lekarza. Ich działanie polega głównie na rozluźnianiu zaskórników. Jeden z nich działa na wszystkie cztery mechanizmy odgrywające rolę w powstawaniu trądziku - zmniejsza wydzielanie łoju i liczbę bakterii, działa przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie. Nie mogą go jednak stosować kobiety w ciąży, bo może uszkodzić płód. To uboczne działanie leku jest tak silne, że od zakończenia leczenia do zajścia w ciążę musi upłynąć kilka miesięcy, aby dziecko było zdrowe.
W aptekach jest też spory wybór preparatów na pryszcze. Można je kupić bez recepty. Specjalne kosmetyki dla młodzieży regulują pracę gruczołów łojowych i likwidują bakterie. Warto stosować całe serie, w których działanie poszczególnych preparatów uzupełnia się nawzajem.
Żelem lub specjalnym mleczkiem myje się twarz przynajmniej dwa razy dziennie, tonikiem przeciera ją, potem wmasowuje krem antybakteryjny i ewentualnie smaruje specjalnym sztyftem. Warto również codziennie wieczorem przemywać twarz naparem z lipy, który ściąga pory i oczyszcza skórę