Sapioseksualizm: preferencja seksualna, która staje się coraz bardziej popularna

Sapioseksualizm, czyli intelekt przed wyglądem. Osoby posiadające takie preferencje w doborze partnera kierują się w pierwszej kolejności jego inteligencją.

Sapioseksualizm: co to jest?

Sapioseksualizm jest to termin odnoszący się do preferencji seksualnych osoby, która w doborze partnerów przede wszystkim zwraca uwagę na ich poziom inteligencji. Drugorzędny staje się tu wygląd, status społeczny czy materialny, a nawet płeć. Termin powstał zaledwie kilka lat temu. Sapio z łaciny oznacza rozumieć, wiedzieć. Dlatego też osoby sapioseksualne na pierwszym miejscu stawiają bystrość umysłu u potencjalnego partnera. Musi się on odznaczać niebanalnym poczuciem humoru i ponadprzeciętną inteligencją. To te czynniki powodują, że partner jest dla nich atrakcyjny i pociągający. Bez błyskotliwego umysłu nie ma większych szans by zainteresować na dłużej swoją osobą, kobietę lub mężczyznę o skłonnościach sapioseksualnych.

Zobacz też: Wyznaczniki atrakcyjności: w kim się zakochujemy, kogo tylko lubimy, a kogo wręcz przeciwnie? Poznaj zasady

Sapioseksualizm: na czym polega?

Sapioseksualizm polega przede wszystkim na uwielbieniu dla cech umysłowych partnera. To one przyciągają i podniecają osobę o takich skłonnościach. Wygląd jest tu cechą niewiele znaczącą. Na pierwszy plan wysuwa się bowiem możliwość prowadzenia wartkiej i interesującej konwersacji. Osoby takie poznają się właśnie dzięki wielogodzinnym rozmowom. To czy mogą swobodnie dyskutować z partnerem jest dla nich najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu relacji. Jeśli nie znajdują w partnerze odpowiedniego towarzystwa do dyskusji na przeróżne tematy, wówczas szybko tracą zainteresowanie taką osobą. 

Na czym jeszcze polega sapioseksualizm? Sapioseksualiści cenią sobie osoby, które dążą do samodoskonalenia, ciągle się rozwijają i poszerzają krąg swojej wiedzy i umiejętności. Jest to dla nich cecha bardzo ważna u partnera. Nie bez wpływu na kształtowanie takiej postawy mają wzorce popkulturowe. W ostatnich latach widoczny jest trend przedstawiania w filmach czy serialach postaci, które nie odznaczają się nadzwyczajną urodą, ale za to ich intelekt sprawia, że są bardzo interesujące dla płci przeciwnej.

Zobacz wideo Oksytocyna: hormon, który niszczy stałe związki?

Sapioseksualizm: czy na pewno mamy do czynienia z nową preferencją seksualną?

Sapioseksualizm jako termin odnoszący się do preferencji seksualnych jest nowością. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość par tworzących udane, wieloletnie związki dobiera się właśnie biorąc pod uwagę zainteresowania, możliwość prowadzenia dyskusji na różne tematy - nie tylko te dotyczące spraw codziennych. Na pierwszym miejscu stawiają więc porozumienie na poziomie intelektualnym, co może stanowić trwałą i solidną podstawę do budowania związku, w przeciwieństwie do opierania relacji na pociągu fizycznym. Ciągłe odkrywanie umysłu partnera jest dla nich niekończącą się podróżą - nie ma obaw, że osoby takie znudzą się partnerem, jak to ma miejsce w przypadku doboru opartego na ulotnych wartościach, jak uroda czy status finansowy.

Jak sprawdzić, czy jesteś sapioseksualny/a?

To, czy dana osoba ma preferencje sapioseksualne można dość łatwo sprawdzić odpowiadając na jedno proste pytanie, które brzmi następująco: co jako pierwsze pociąga nas w stronę drugiej osoby - jest to wysoki iloraz inteligencji, czy może wygląd fizyczny?

Zobacz też: Sześć różnic między zdrową i toksyczną miłością. Jak wypada twój związek?

Więcej o: