Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Od 2013 roku zwiększyła się ponad dwukrotnie

Jak dowiadujemy się z danych zgromadzonych przez polską policję, w 2018 roku na terenie Polski doszło do 11 167 prób samobójczych. Z tego 772 przypadki dotyczą dzieci poniżej 18. roku życia.

Z danych polskiej policji wynika, że w okresie od 2013 do 2018 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła ponad dwukrotnie.  

Próby samobójcze w 2018 roku

Jeśli chodzi o zamachy samobójcze zakończone zgonem, to w samym 2018 roku na terenie całego kraju we wszystkich grupach wiekowych było ich w sumie 5 182. Z tego 441 przypadków dotyczą dzieci poniżej 18. roku życia.

Jeśli chodzi zaś o wszystkie próby samobójcze (także te, które nie zakończyły się zgonem), to w 2018 na terenie Polski łącznie było ich 11 167. Aż 772 przypadki dotyczą dzieci i młodzieży. Oto dane dotyczące poszczególnych grup wiekowych:

 • Grupa wiekowa 0-6: 0 przypadków
 • Grupa wiekowa 7-12: 26 przypadków
 • Grupa wiekowa 13-18: 746 przypadków

Dane sprzed kilku lat

W 2013 roku na terenie całego kraju łącznie miało miejsce 8 575 prób samobójczych. Z tego 357 przypadków dotyczyło osób nieletnich. 

 • Grupa wiekowa 0-6: 0 przypadków
 • Grupa wiekowa 7-12: 9 przypadków
 • Grupa wiekowa 13-18: 348 przypadków

Dane te więc wyraźnie wskazują na zwiększenie skali problemu w ciągu ostatnich lat. W 2013 roku polskie dzieci podjęły 357 prób samobójczych. Pięć lat później zanotowano już 772 takich przypadków.

Co skłania dzieci do takich decyzji? Przyczyn jest wiele. Na pewno często odpowiadają za to problemy w szkole i w grupie rówieśniczej, które w wielu przypadkach prowadzą do zaburzeń psychicznych. Choroby te z kolei są odpowiedzialne za powstawanie myśli samobójczych.

Depresja wśród dzieci i młodzieży

Najpowszechniejszą chorobą psychiczną wśród dzieci jest depresja. O ile w przypadku najmłodszych to raczej marginalne zjawisko, o tyle w grupie wiekowej powyżej 12. roku życia jest to coraz większy problem. Ze strony kampanii "Forum przeciw depresji" dowiadujemy się, że na takie zaburzenia może cierpieć nawet 20 procent nastolatków.

Na depresję mogą chorować także małe dzieci.Na depresję mogą chorować także małe dzieci. materiały prasowe

Co powinno zaniepokoić dorosłych?

Rozpoznanie choroby u dzieci jest często trudne, bo rodzice mogą mylić ją np. z okresem dojrzewania. Nie należy jednak lekceważyć objawów takich jak smutek, drażliwość, obniżona samoocena, zmiana apetytu (zwiększenie lub zmniejszenie), zmiana rytmu snu.

Na co jeszcze powinniśmy być wyczuleni? - Uwagę rodzica powinny również zwrócić takie objawy jak: liczne skargi dotyczące bólu brzucha lub głowy, obniżenie wyników w nauce i częste nieobecności w szkole, nagłe wybuchy krzyku i płaczu, odmawianie spędzania czasu z przyjaciółmi, a także nadużywanie alkoholu lub narkotyków, które często ukrywają objawy depresji - tłumaczyła w rozmowie z serwisem eDziecko.pl Joanna Gruhn-Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.

- Pojawiające się objawy należy traktować poważnie i pilnie skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą - dodała ekspertka.

Więcej o:
Komentarze (94)
Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Od 2013 roku zwiększyła się ponad dwukrotnie
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 50 razy 26

  Zabrać smartfony, odciąć od internetu. Dać rower i czas wolny na dworze.

 • cozano

  Oceniono 25 razy 21

  Jak to nasza Beatka mówiła:
  "Zobacz Europo, jak można pięknie żyć. Zobacz Europo, jak można wspaniale się rozwijać. Chcemy, Europo, żebyś te dobre wzorce czerpała od nas..."

 • blau325

  Oceniono 34 razy 20

  a może przyjrzycie się polskiej szkole? Tej, w której tak namietnie protestują wiecznie niezadowoleni nauczyciele? Gdzie tępa, niedouczona ci..., w 1 ( !!!) klasie, na poczatku roku wywijała zeszytem mego syna, z nierównymi szlaczkami. Kazałam aby syn sam je rysował. Okazało się, że inne dzieci - idealnie równymi szlaczkami ( pisanymi przez mamusie !!!) dostały 5 ! a ta pi... ośmieszyła syna za samodzielną pracę. Niedouczona ci... co drugi tydzień jeździła na jakieś studia, i nie były to weekendy. W tym czasie inne cipy w zastępstwie czytały dzieciom jakieś bajki a ci... "wychowawczyni" gdy wracała goniła z materiałem. Dzieci nie nadążały. A że szkoła miała zajęcia na dwie raty - bywało, że jednego dnia syn uczył się od 15 (!!!) do 18,20 a następnego dnia od 7,20 do 12,10. I wtedy ta tępa zdzira zadała zadanie na drugi dzień!!! Czara się przelała. Wpisałam do zeszytu , że syn nie będzie tego odrabiał, bo po nocach siedział nie będzie. 7 - latek!!! Na drugi dzień poszłam do dyrektorki szkoły. Zrelacjonowałam. A potem do tej durnej lochy. Była zdziwiona. "Ona nie zdawała sob ie sprawy". Czekałam, czy zacznie odgrywać się na synu. Nie próbowała.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 18

  Pierniczony PiS zajmuje się szczuciem Polaków na Polaków o obsadzaniem swoimi wszystkiego co się rusza - zamiast dzieci ratować ...

 • ltte

  Oceniono 34 razy 18

  2 tygodnie temu rozmawiałem z koleżanką, nauczycielką. Też mówiła o wzroście prób samobójczych wśród dzieciaków, nie wiem, czy dobrze zapamiętałem, ok. 15-letnich. To jest związane z nową reformą i stresem, jaki został nałożony na barki dojrzewających i bardzo wrażliwych w tym wieku młodych ludzi. Nie chce mi się w to wierzyć, ale mówiła, że w każdej gminie wystąpiła co najmniej 1 próba samobójcza. W KAŻDEJ GMINIE. Niektóre próby były udane.

 • freud1

  Oceniono 35 razy 17

  KK i PIS maja racje, nie trzeba nam zadnych zajec z tolerancji, otwartosci, empatii i przeciwdzialania mobbingowi.
  Tu jest wolska, tu ma byc wszystko na jedna nute. A wlasciwie modle: narodowo, przasnie i wykleto.

 • takaprawda2015

  Oceniono 32 razy 16

  Za PiSu wszystko co złe rośnie.

 • czechy11

  Oceniono 31 razy 15

  Reforma Oświaty PiS i Zalewskiej zbiera śmiertelne żniwo. Judzenie na osoby o innych poglądach przez Kaczyńskiego i spółkę zbiera zniwo. Nienawiść są zaca die z telewizji zbiera zbieo. Brednie kościoła i katechetów zbierają zniwo. Nawet dzieciom nie chce die żyć w odrażającym chlewie zwanym państwem PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX