Z danych polskiej policji wynika, że w okresie od 2013 do 2018 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wzrosła ponad dwukrotnie.
Jeśli chodzi o zamachy samobójcze zakończone zgonem, to w samym 2018 roku na terenie całego kraju we wszystkich grupach wiekowych było ich w sumie 5 182. Z tego 441 przypadków dotyczą dzieci poniżej 18. roku życia.
Jeśli chodzi zaś o wszystkie próby samobójcze (także te, które nie zakończyły się zgonem), to w 2018 na terenie Polski łącznie było ich 11 167. Aż 772 przypadki dotyczą dzieci i młodzieży. Oto dane dotyczące poszczególnych grup wiekowych:
W 2013 roku na terenie całego kraju łącznie miało miejsce 8 575 prób samobójczych. Z tego 357 przypadków dotyczyło osób nieletnich.
Dane te więc wyraźnie wskazują na zwiększenie skali problemu w ciągu ostatnich lat. W 2013 roku polskie dzieci podjęły 357 prób samobójczych. Pięć lat później zanotowano już 772 takich przypadków.
Co skłania dzieci do takich decyzji? Przyczyn jest wiele. Na pewno często odpowiadają za to problemy w szkole i w grupie rówieśniczej, które w wielu przypadkach prowadzą do zaburzeń psychicznych. Choroby te z kolei są odpowiedzialne za powstawanie myśli samobójczych.
Najpowszechniejszą chorobą psychiczną wśród dzieci jest depresja. O ile w przypadku najmłodszych to raczej marginalne zjawisko, o tyle w grupie wiekowej powyżej 12. roku życia jest to coraz większy problem. Ze strony kampanii "Forum przeciw depresji" dowiadujemy się, że na takie zaburzenia może cierpieć nawet 20 procent nastolatków.
Na depresję mogą chorować także małe dzieci. materiały prasowe
Rozpoznanie choroby u dzieci jest często trudne, bo rodzice mogą mylić ją np. z okresem dojrzewania. Nie należy jednak lekceważyć objawów takich jak smutek, drażliwość, obniżona samoocena, zmiana apetytu (zwiększenie lub zmniejszenie), zmiana rytmu snu.
Na co jeszcze powinniśmy być wyczuleni? - Uwagę rodzica powinny również zwrócić takie objawy jak: liczne skargi dotyczące bólu brzucha lub głowy, obniżenie wyników w nauce i częste nieobecności w szkole, nagłe wybuchy krzyku i płaczu, odmawianie spędzania czasu z przyjaciółmi, a także nadużywanie alkoholu lub narkotyków, które często ukrywają objawy depresji - tłumaczyła w rozmowie z serwisem eDziecko.pl Joanna Gruhn-Devantier, psycholog dzieci i młodzieży, psychoterapeutka, założycielka poradni Dom Rozwoju.
- Pojawiające się objawy należy traktować poważnie i pilnie skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą - dodała ekspertka.