Przez wiele lat uszy czyścił patyczkami. Przez zalegający wacik doszło do poważnego zakażenia

Mężczyźnie z Anglii podczas czyszczenia uszu patyczkami utkwił w środku kawałek bawełnianego wacika. Nie wiadomo, ile czasu z nim chodził, ale na tyle długo, że doszło do bardzo poważnej infekcji bakteryjnej.
Zobacz wideo

31-letni mężczyzna z Anglii od wielu lat czyścił swoje uszy tradycyjną metodą - patyczkami. Jak podaje portal Live Science, któregoś razu czubek bawełnianego wacika utknął wewnątrz kanału słuchowego mężczyzny, w wyniku czego rozwinęła się u niego poważna infekcja bakteryjna.

Zakażenie rozprzestrzeniło się z kanału słuchowego do kości podstawy czaszki i na błonę śluzową mózgu, ale nie dostało się do jego wnętrza. Mimo to u mężczyzny doszło do poważnych objawów neurologicznych. W pewnym momencie 31-latek dostał ataku padaczki, po czym został przewieziony na izbę przyjęć.

Zdaniem doktora Alexandra Charltona z uniwersyteckiego szpitala Coventry w Wielkiej Brytanii, który współprowadził leczenie pacjenta, do tak poważnego stanu mogło dojść z dwóch powodów. Po pierwsze, do mózgu mężczyzny mogły się dostać toksyny, pochodzące z infekcji bakteryjnej. Druga opcja zakłada, że w wyniku zakażenia doszło do ucisku na mózg.

Niepokojące objawy

Nie wiadomo, jak długo mężczyzna chodził z kawałkiem wacika w uchu. Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się u niego na około 10 dni przed atakiem padaczki. 31-latek odczuwał ból lewego ucha, z którego wypływała również wydzielina. Do tego doszły bóle głowy po tej samej stronie, które były tak uciążliwe, że mężczyzna zaczął wymiotować. Pacjent miał również problemy z zapamiętywaniem nazwisk.

Mężczyzna przyznał, że bóle lewego ucha nie były dla niego niczym nowym. Już wcześniej doświadczał ich, do tego mniej więcej pięć lat temu zaczął tracić słuch. W przeszłości był również dwukrotnie leczony z powodu ciężkich infekcji lewego ucha.

Diagnoza

Pacjentowi przeprowadzono tomografię komputerową mózgu. Badanie wykazało dwa ropnie, które znajdowały się w kościach u podstawy czaszki, w sąsiedztwie lewego kanału słuchowego. To zasugerowało lekarzom, że chociaż infekcja mogła rozpocząć się wewnątrz kanału słuchowego, musiała dalej się rozprzestrzenić.

Lekarze podejrzewają, że mężczyzna zachorował albo na martwicze zapalenie ucha zewnętrznego, albo na infekcję tkanki miękkiej zewnętrznego kanału słuchowego (ta część, która znajduje się od zewnątrz do błony bębenkowej).

Czyszczenie uszu patyczkami jest niebezpieczne i może powodować wiele problemów zdrowotnych m.in: infekcje uszu oraz przebite błony bębenkowe

- ostrzega doktor Alexander Charlton.

Leczenie

Lekarze usunęli z ucha mężczyzny końcówkę bawełnianego wacika. Jego wygląd sugerował, że był tam już od dłuższego czasu - był otoczony dużą ilością wosku i innych wydzielin. Alexander Charlton sugeruje, że to zalegający wacik mógł być źródłem wcześniejszych infekcji lewego ucha u mężczyzny.

Po tygodniu 31-latek wyszedł ze szpitala. Przez kolejne dwa miesiące musiał brać antybiotyki, zarówno dożylnie, jak i doustnie, aby całkowicie wyleczyć zakażenie i uniknąć w przyszłości problemów ze słuchem i neurologicznych.

Jak nie należy czyścić uszu?

Czyszczenie ucha patyczkami kosmetycznymi może być bardzo groźne. Dlaczego? Jeżeli wsuniemy go zbyt mocno, przepchniemy przy okazji naszą woskowinę głęboko do środka ucha. Spowodujemy tym samym, że zatkamy przewód słuchowy. Powstanie woskowinowy korek, który zablokuje ucho. W konsekwencji może dojść do jego zapalenia, a to już poważna dolegliwość.

Więcej o: