Przez wiele lat uszy czy¶ci³ patyczkami. Przez zalegaj±cy wacik dosz³o do powa¿nego zaka¿enia
31-letni mê¿czyzna z Anglii od wielu lat czy¶ci³ swoje uszy tradycyjn± metod± - patyczkami. Jak podaje portal Live Science, którego¶ razu czubek bawe³nianego wacika utkn±³ wewn±trz kana³u s³uchowego mê¿czyzny, w wyniku czego rozwinê³a siê u niego powa¿na infekcja bakteryjna.
Zaka¿enie rozprzestrzeni³o siê z kana³u s³uchowego do ko¶ci podstawy czaszki i na b³onê ¶luzow± mózgu, ale nie dosta³o siê do jego wnêtrza. Mimo to u mê¿czyzny dosz³o do powa¿nych objawów neurologicznych. W pewnym momencie 31-latek dosta³ ataku padaczki, po czym zosta³ przewieziony na izbê przyjêæ.
Zdaniem doktora Alexandra Charltona z uniwersyteckiego szpitala Coventry w Wielkiej Brytanii, który wspó³prowadzi³ leczenie pacjenta, do tak powa¿nego stanu mog³o doj¶æ z dwóch powodów. Po pierwsze, do mózgu mê¿czyzny mog³y siê dostaæ toksyny, pochodz±ce z infekcji bakteryjnej. Druga opcja zak³ada, ¿e w wyniku zaka¿enia dosz³o do ucisku na mózg.
Niepokoj±ce objawy
Nie wiadomo, jak d³ugo mê¿czyzna chodzi³ z kawa³kiem wacika w uchu. Pierwsze niepokoj±ce objawy pojawi³y siê u niego na oko³o 10 dni przed atakiem padaczki. 31-latek odczuwa³ ból lewego ucha, z którego wyp³ywa³a równie¿ wydzielina. Do tego dosz³y bóle g³owy po tej samej stronie, które by³y tak uci±¿liwe, ¿e mê¿czyzna zacz±³ wymiotowaæ. Pacjent mia³ równie¿ problemy z zapamiêtywaniem nazwisk.
Mê¿czyzna przyzna³, ¿e bóle lewego ucha nie by³y dla niego niczym nowym. Ju¿ wcze¶niej do¶wiadcza³ ich, do tego mniej wiêcej piêæ lat temu zacz±³ traciæ s³uch. W przesz³o¶ci by³ równie¿ dwukrotnie leczony z powodu ciê¿kich infekcji lewego ucha.
Diagnoza
Pacjentowi przeprowadzono tomografiê komputerow± mózgu. Badanie wykaza³o dwa ropnie, które znajdowa³y siê w ko¶ciach u podstawy czaszki, w s±siedztwie lewego kana³u s³uchowego. To zasugerowa³o lekarzom, ¿e chocia¿ infekcja mog³a rozpocz±æ siê wewn±trz kana³u s³uchowego, musia³a dalej siê rozprzestrzeniæ.
Lekarze podejrzewaj±, ¿e mê¿czyzna zachorowa³ albo na martwicze zapalenie ucha zewnêtrznego, albo na infekcjê tkanki miêkkiej zewnêtrznego kana³u s³uchowego (ta czê¶æ, która znajduje siê od zewn±trz do b³ony bêbenkowej).
Czyszczenie uszu patyczkami jest niebezpieczne i mo¿e powodowaæ wiele problemów zdrowotnych m.in: infekcje uszu oraz przebite b³ony bêbenkowe
- ostrzega doktor Alexander Charlton.
Leczenie
Lekarze usunêli z ucha mê¿czyzny koñcówkê bawe³nianego wacika. Jego wygl±d sugerowa³, ¿e by³ tam ju¿ od d³u¿szego czasu - by³ otoczony du¿± ilo¶ci± wosku i innych wydzielin. Alexander Charlton sugeruje, ¿e to zalegaj±cy wacik móg³ byæ ¼ród³em wcze¶niejszych infekcji lewego ucha u mê¿czyzny.
Po tygodniu 31-latek wyszed³ ze szpitala. Przez kolejne dwa miesi±ce musia³ braæ antybiotyki, zarówno do¿ylnie, jak i doustnie, aby ca³kowicie wyleczyæ zaka¿enie i unikn±æ w przysz³o¶ci problemów ze s³uchem i neurologicznych.
Jak nie nale¿y czy¶ciæ uszu?
Czyszczenie ucha patyczkami kosmetycznymi mo¿e byæ bardzo gro¼ne. Dlaczego? Je¿eli wsuniemy go zbyt mocno, przepchniemy przy okazji nasz± woskowinê g³êboko do ¶rodka ucha. Spowodujemy tym samym, ¿e zatkamy przewód s³uchowy. Powstanie woskowinowy korek, który zablokuje ucho. W konsekwencji mo¿e doj¶æ do jego zapalenia, a to ju¿ powa¿na dolegliwo¶æ.
-
Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E