Czy Polki boją się antykoncepcji długoterminowej?

Jakie cechy ma idealna antykoncepcja? W opinii Polek, to ta, która jest przede wszystkim skuteczna. Jak wynika z badań, najczęściej stosowane i najpopularniejsze są, te w których stosowaniu najłatwiej popełnić błąd. Dlaczego tak się dzieje?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna - brak wiedzy. W naszej świadomości za „jedyne słuszne” metody zapobiegania ciąży uchodzą tabletka antykoncepcyjna oraz prezerwatywa. I obie te metody najczęściej wybierane są jako pierwsze, przez młode dziewczyny, które zaczynają życie seksualne. Mniejszą popularnością cieszą się plastry czy pierścienie. Mimo że ich stosowanie nie jest skomplikowane i wymaga jedynie samokontroli, to jak się okazuje jej zachowanie jest wyjątkowo kłopotliwe.

1092 pigułki

Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” pokazał, że kobiety pomijają średnio 2,6 tabletek na cykl. Czasami panie mają problem z właściwym przyklejeniem plastra czy założeniem pierścienia, a wiele nie wie lub nie zauważa błędów w stosowaniu, czy przeoczeniu zażycia pigułki. Przy założeniu, że kobieta stosuje pigułki przez 3 lata, to w przeliczeniu na liczbę tabletek istnieje ryzyko popełnienia ponad 1000 błędów.

Brak systematyczności w dawkowaniu lub nieumiejętne stosowanie, obniżają skuteczność antykoncepcji i mogą doprowadzić do nieplanowanej ciąży. - Dlatego pacjentkom, którym kłopot sprawia systematyczne pamiętanie o codziennej czy cotygodniowej antykoncepcji, rekomenduję nowoczesne długoterminowe metody - doradza prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog.

Dziecko? Tak, ale za 3 lata!

Ponad 60 proc. Polek biorących udział w ankiecie deklaruje, że chce mieć dziecko najwcześniej za 3 lata lub już nie planuje więcej potomstwa. Jednocześnie ankietowane wskazały swoje oczekiwania a propos „idealnej” antykoncepcji: najistotniejsze według nich cechy to: wysoka skuteczność (90 proc. odpowiedzi), jak najmniej działań niepożądanych (70 proc.) i brak wpływu na płodność w przyszłości (68 proc.).

- Jeśli pacjentka aktualnie skupia się na pracy, studiach czy podróżach i nie myśli o potomstwie w najbliższych kilku latach, to doskonałym rozwiązaniem dla niej będzie antykoncepcja długoterminowa - podkreśla dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik.

Postaw na wygodę

- Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczny w kształcie litery „T" (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu antykoncepcji przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim - wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Uczestniczki ankiety wiedzą o antykoncepcji długoterminowej i kojarzyły ją z bezpieczeństwem, komfortem, wygodą, skutecznością, długim okresem stosowania. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że hormonalne metody długoterminowe charakteryzują się także niską dawką hormonów, miejscowym działaniem i szybkim powrotem do płodności.

- Najniższą dawką hormonów spośród nowoczesnych metod długoterminowych charakteryzuje się wewnątrzmaciczny system hormonalny, który niewielkie dawki hormonu uwalnia powoli bezpośrednio do macicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymuje się stałe działanie antykoncepcyjne, a ogólnoustrojowy wpływ hormonu jest minimalny. To istotne dla większości kobiet, ale szczególnie dla tych, które obawiają się problemów z zakrzepicą. Co ważne, takie metody mogą stosować także matki karmiące piersią. Należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety mogą stosować antykoncepcję hormonalną i dobór metody powinien nastąpić w porozumieniu z lekarzem - podkreśla prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Metoda dla młodych kobiet

Rozwiązania długoterminowe cechuje od 99,4 proc. do nawet 99,95 proc. skuteczności, komfort stosowania, a co więcej, uniknięcie powszechnego błędu stosowania, który jest jedną z przyczyn nieplanowanych ciąż. Co istotne, antykoncepcja długoterminowa nie ogranicza par, którym zmieniły się plany życiowe: w każdej chwili, w porozumieniu z lekarzem, można zrezygnować z tej formy kontroli urodzeń i rozpocząć starania o powiększenie rodziny.

Zalety nowoczesnych rozwiązań długoterminowych potwierdzają organizacje zajmujące się zdrowiem reprodukcyjnym. Brytyjskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wskazuje, że nowoczesne rozwiązania długoterminowe mogą być równoważną opcją przy doborze przez lekarza odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, także dla młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

To twój wybór, ale ...

Wyboru i ewentualnej zmiany metody antykoncepcji (w tym długoterminowej) zawsze dokonuje lekarz na podstawie regularnych (przynajmniej raz w roku) badań: wywiadu personalnego i rodzinnego (w tym w kierunku zakrzepicy), badania ginekologicznego i USG oraz wyników cytologii. Lekarz wskaże pacjentce korzyści ze stosowania danej metody. Kluczowe jest także poznanie przeciwwskazań wybranego rozwiązania oraz ocena stosunku korzyści do ryzyka, które są indywidualne dla każdej kobiety.

Ankietę wypełniły 2903 osoby powyżej 20 roku życia.

Czytaj także:

Zamiast prezerwatywy i pigułki - najnowsze formy antykoncepcji

Prezerwatywa bez tajemnic

Hormony w antykoncepcji - powodują tycie i rujnują zdrowie? Skąd się biorą mity?

Antykoncepcja długoterminowa - metoda idealna dla każdej kobiety

Ginekolog

Więcej o: