Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Mimo że damski odpowiednik Viagry otrzymał pozytywną opinię 18 z 24 ekspertów mających ocenić skuteczność i bezpieczeństwo pigułki to ostateczna decyzja o jej dopuszczeniu do sprzedaży jeszcze nie zapadła. Z badań wynika, że blisko 40 proc. Amerykanek nie ma ochoty na seks . W Polsce szacuje się, że problem ten dotyka 1 na 10 kobiet do 24 roku życia i aż 7 na 10, które przekroczyły 45 lat. Z myślą o tej ostatniej grupie powstała różowa pigułka.
To właśnie z brakiem ochoty na seks ma walczyć damski odpowiednik Viagry. W opinii badaczy jej działanie ma być zbliżone do tego, które dają środki antydepresyjne. Różowa pigułka ma za zadanie zwiększyć stężenie dopaminy oraz serotoniny, czyli hormonów szczęścia. Czy jedna mała pigułka rozwiąże problem stanów depresyjnych i braku ochoty na seks? Mimo badań i testów udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest do końca możliwe.
Wprawdzie różowa pigułka, w przeciwieństwie do swojej męskiej odpowiedniczki ma być bezpieczniejsza dla układu krążenia. Mogą jednak zdarzyć się omdlenia, nie wiadomo także jak lek będzie reagował z alkoholem oraz czy będzie można go przyjmować przez całe życie. Na to potrzebne są jednak dodatkowe badania. Co ciekawe przebadane panie były bardziej zadowolone z seksu, to nie zaobserwowały, by ich pożądanie się zwiększyło.
Najczęściej unikanie seksu obserwuje się u osób z cukrzycą , depresją czy niektórymi zaburzeniami psychicznymi. Nie można także wykluczyć powikłania po przyjmowanych lekach (szczególnie antydepresantów).
Trzeba jednak pamiętać, że pozornie proste rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze. W niektórych przypadkach czynnik odpowiedzialny za brak ochoty na seks leży zupełnie gdzie indziej, choćby w relacjach między partnerami. I tu, niestety, żadna pigułka nie rozwiąże problemu i konieczna będzie pomoc wykwalifikowanego terapeuty czy psychologa .
Wśród przeciwników różowej pigułki nie brakuje głosów, że pozytywna decyzja FDA to skutek nacisków instytucji walczących o równe traktowanie kobiet. W ich opinii, w końcu kobiece problemy z seksualnością zostały dostrzeżone. Czy to dobrze? Specjaliści podkreślają, że "łykanie" pigułek nie jest rozwiązaniem, nierzadko przy takich kłopotach konieczna jest pogłębiona diagnostyka, a leczenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. I nawet jeśli bardzo chcemy sprawdzić jak działa "damska Viagra" warto dobrze rozważyć za i przeciw, i być może poprosić o opinię specjalistę.
Seksualne wspomaganie - jak dietą zwiększyć libido?
Dobrze zarabiasz, wiec on nie chce się kochać? Kapryśne męskie libido
Depresja w czasach kultu sukcesu: "Pozwólmy sobie na smutek. Nie ma drogi na skróty"