Jeszcze niedawno raport National Health and Nutrition Examination Survey sugerował, że wśród ludzi młodych nadciśnienie jest rzadkością. Występuje ono jedynie u 4 proc. dwudziestolatków- twierdzili naukowcy.
Zaprzeczają temu nowe badania specjalistów University of North Carolina w Chapel Hill, jakie przeprowadzono na 14 tys. osobach uczestniczących w wieloletnich obserwacjach w ramach National Longitudinal Study of Adolescent Heath (znanych jako Add Health). Wynika z nich, że na nadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) choruje prawie jedna piąta osób w wieku 24-34 lat.
To niepokojące odkrycie, gdyż nadciśnienie powoduje chorobę wieńcową, niewydolność serca, a także udar mózgu i niewydolność nerek, które mogą rozwijać się już w młodym wieku- twierdzi Quynh Nguyen, jeden z autorów badań. Tymczasem wielu młodych ludzi z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.
Wzrost zachorowań na nadciśnienie u młodych dorosłych spowoduje, że wcześniej niż ich rodzice zapadną oni na choroby serca i cukrzycę- mówi dr Suzanne Steinbaum, kardiolog z Lenox Hill Hospital . Jej zdaniem, powodem tego jest niezdrowy styl życia. Aż jedna trzecia osób młodych jest otyłych lub ma nadwagę, co sprzyja nadciśnieniu.
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca, żeby regularnie sprawdzać swoje ciśnienie tętnicze. Z najnowszych badań wynika, że powinni to robić także osoby dwudziestoletnie. Jedynie wcześnie wykryty jakikolwiek wzrost ciśnienia można uchronić przed groźnymi powikłaniami tego schorzenia.
Na nadciśnienie choruje prawie 40 proc. Polaków w wieku 20-74 lata- wynika z badań WOBASZ przeprowadzonych w 2005 r. Równie niepokojąco wypadły badania dotyczące nadciśnienia wśród Polaków NATPOL, z których wynika, że zbyt wysokie ciśnienie ma w naszym kraju prawie jedna czwarta osób. Drugie tyle wykazuje tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie, czyli 130-139/85-89 mmHg, które w ciągu kilku lat może przeobrazić się w pełne nadciśnienie tętnicze.
Leczeniem nadciśnienia tętniczego zajmuje się internista jak również hipertensjolog, który jest właściwym specjalistą zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem tego schorzenia.