- wypływanie krwi z jamy nosowej
Pęknięcie naczynia krwionośnego na skutek urazu, uszkodzenie błony śluzowej wskutek kichania, zapalenie zanikowe błony śluzowej nosa, ziarniniak, nowotwór albo ogólne nadciśnienie tętnicze , zwężenie zastawki dwudzielnej serca, zaburzenia krzepnięcia krwi na skutek zażywania leków przeciwpłytkowych, przeciwzakrzepowych lub niesterydowych przeciwzapalnych.
Skłonność do samoistnych krwawień z nosa, częstych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, bywa rodzinna. Również kobietom w ciąży częściej zdarzają się krwawienia z nosa.
Przy dużym krwotoku mogą pojawić się objawy związane z dużą utratą krwi - osłabienie, senność, zaburzenia oddychania.
Badanie jamy nosa wziernikiem, tzw. rynoskopia
Należy dokładnie wydmuchać nos z krwi i skrzepów i ucisnąć palcami skrzydełka nosa na 10-15 min. Pomocne może być także przyłożenie zimnych okładów na nos, czoło i kark. Przy dużym krwawieniu należy usiąść z głową pochyloną do przodu, by wydobywająca się krew nie spłynęła do gardła i oskrzeli .
Założenie do nosa tamponów hamujących krwawienie. W razie konieczności - przyżeganie chemiczne, elektrokoagulacja lub leczenie operacyjne polegające na zamknięciu naczyń, które doprowadzają krew do miejsca krwawienia.