Rynoskopia

Artykuł jest częścią publikacji pochodzącej z nowej serii Biblioteki Gazety Wyborczej pt.: Wielka Encyklopedia Medyczna, którą nabyć można w Kulturalnym Sklepie lub w każdą środę w kiosku

Podstawowe informacje:

Rynoskopia jest badaniem mającym na celu obejrzenie jam nosowych, zarówno ich części przedniej (rynoskopia przednia), jak i tylnej, gdzie znajduje się jama nosowo-gardłowa (rynoskopia tylna). Dzięki temu badaniu można ocenić, czy jamy nosowe są wolne, czy znajdują się w nich czynniki mogące zmniejszyć światło jam, np. skrzywienie przegrody nosowej , przerost małżowin nosowych, polipy , ciało obce , guzy. Rynoskopia tylna pozwala na obejrzenie nozdrzy tylnych i jamy nosowo-gardłowej, które mogą być dotknięte zmianami ograniczającymi światło jam.

Opis badania:

Wykonuje się ją za pomocą niewielkiego, lekko ogrzanego lusterka. Wprowadza się je do jamy nosowej i odpowiednio kieruje do góry za podniebieniem miękkim. Do wykonania oceny jam nosowych można użyć sztywnych i giętkich endoskopów pozwalających na bezpośredni ogląd jam nosowych i jamy nosowo-gardłowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: