Udar słoneczny - jak się chronić

Udar słoneczny wywołany jest nadmiernym przegrzaniem organizmu. Schorzenie najczęściej dotyka dzieci, osoby starsze oraz chorujących m.in. na cukrzyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Udar słoneczny - objawy

- wyczerpanie, dezorientacja

- gorąca, zaczerwieniona i sucha skóra, pragnienie

- szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami

- zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty

- podwyższona temperatura ciała nawet powyżej 40°C.

- utrata przytomności

Przyczyny i przebieg udaru

Przegrzanie głowy na skutek bezpośredniego działania promieni słonecznych, które zakłócają mechanizmy regulujące temperaturę w organizmie, odwodnienie organizmu i utrata elektrolitów. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.

Udar słoneczny - ryzyko zachorowania

Najwięcej udarów zdarza się u dzieci, szczególnie niebezpieczne są dla osób w podeszłym wieku. Możliwe powikłania Śpiączka, drgawki, niewydolność różnych narządów, m.in. nerek, i oddechowa, niedokrwienie serca i zaburzenia jego rytmu.

Udar słoneczny - leczenie i profilaktyka

Polega na nawodnieniu chorego, uzupełnieniu elektrolitów, ochłodzeniu jego ciała, a także leczeniu pojawiających się powikłań. Aby uniknąć udaru,w słoneczne dni należy unikać przebywania w odsłoniętych miejscach, zwłaszcza w godzinach południowych, gdy słońce jest najsilniejsze. Należy zawsze nosić nakrycie głowy, najlepiej jasne, odbijające promienie słoneczne. W upalne dni powinniśmy dużo pić, by uzupełnić niedobory wody i elektrolitów.

Czytaj także:

Udar cieplny

Uwaga! Znowu niebezpieczne upały

Lato - rodzina pod specjalnym nadzorem

Wyjdź na słońce. Dla zdrowia!

Fotodermatoza

Więcej o: