Papierowe słomki są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Miały być wybawieniem, a trują jak plastik

Papierowe słomki miały skutecznie zastąpić plastikowe. Miały być mniej szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Niestety, okazało się, że ta "ekologiczna" alternatywa wcale nie jest taka ekologiczna. Zdaniem naukowców papierowe słomki również zawierają toksyczne chemikalia.

Jak podaje "Daily Mail", badacze z Belgii przetestowali 39 marek słomek pod kątem grupy syntetycznych substancji chemicznych znanych jako substancje perfluoroalkilowe. Wykonano je z pięciu różnych materiałów - papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej i plastiku. Wyniki ich badań są naprawdę zaskakujące.  

Zobacz wideo Nowe przepisy o jednorazówkach. „Znikną plastikowe talerzyki i sztućce"

Chcieliśmy ratować planetę, a wyszło jak zwykle. Badania dotyczące słomek są zaskakujące 

Jak podaje "Daily Mail", badania naukowców wykazały, że słomki papierowe czy wielorazowe, które uznawaliśmy za ekologiczne, zawierają długotrwałe i potencjalnie toksyczne chemikalia, takie jak PFAS. Na 39 różnych marek słomek aż 69 proc. zawierało PFAS. Łącznie wykryto aż 18 różnych rodzajów. 

Wykryto również kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS), które niestety świetnie rozpuszczają się w wodzie. Kwasy te pojawiały się najczęściej w słomkach papierowych i bambusowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słomki "ekologiczne" są dużym zagrożeniem. Lepiej z nich zrezygnować 

Naukowcy ostrzegają, że chemiczne substancje rozkładają się bardzo powoli i mogą utrzymywać się w środowisku przez tysiące lat. Przez to właśnie nazywane są "wiecznymi substancjami chemicznymi". Mają one wpływ na gorszą odpowiedź organizmu na szczepionki, niższą masę urodzeniową, występowanie chorób tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu, a także uszkodzenie wątroby. Zwiększają również ryzyko zachorowania na raka nerek i jąder. 

Niewielkie ilości PFAS, choć same w sobie nie są szkodliwe, mogą zwiększyć obciążenie chemiczne już obecne w organizmie 

- powiedział badacz dr Thimo Groffen, specjalista ds. ochrony środowiska na Uniwersytecie w Antwerpii, cytowany przez "Daily Mail". 

Zdaniem naukowców słomki, których powinniśmy używać, jeśli zależy nam na zdrowiu i środowisku, to te ze stali nierdzewnej.  

Więcej o: