Te choroby dają o sobie znać po stopach. Jeśli zauważysz podobne objawy, lepiej umów się na wizytę u lekarza

Nasze ciało zazwyczaj daje nam sygnały świadczące o rozwoju chorób znacznie wcześniej, niż my sami to dostrzegamy. Wiele objawów zaczyna się między innymi na... stopach. Warto więc obserwować swój organizm, by odpowiednio wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Taka czujność może niekiedy uratować nawet życie.

To, w jakich partiach ciała odczuwamy ból może wyraźnie wskazywać na rodzaj choroby, z którą nasz organizm mierzy się w tajemnicy. Często pierwsze objawy rozwijających się dolegliwości są ignorowane lub traktowane jako przejściowe. Tymczasem mogą one wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Lepiej codziennie dokładnie obserwować własne nogi i stopy, dla własnego spokoju.

Zobacz wideo Detoks to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista

Niedoczynność tarczycy widoczne na podeszwie

Choć wydaje się to nieprawdopodobne to niedoczynność tarczycy można wychwycić nawet po skórze na stopach. Oczywiście nigdy jeden objaw widoczny na kończynach nie będzie świadczył o rozwoju choroby, jednak w połączeniu z innymi dolegliwościami łatwo dojść do wniosków, że możemy cierpieć na daną przypadłość. Tak też jeśli zmagasz się z wiecznie zimnymi stopami, a do tego skóra na nich jest sucha, popękana i trudno ją czymkolwiek nawilżyć warto przebadać hormony tarczycy. Jeśli do takich objawów dojdzie nadmierne wypadanie włosów, zmęczenie i senność, mgła mózgowa oraz ogólne osłabienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci dalszą diagnostykę.

Stopa cukrzycowa. Tego nie wolno ignorować

Jedną z chorób, którą wszyscy kojarzą z objawami widocznymi na kończynach jest cukrzyca. Tak zwana stopa cukrzycowa charakteryzuje się łuszczącą się i skrajnie przesuszoną, zrogowaciałą skórą, zanikami mięśni, wykrzywieniem palców i licznymi ranami, które nie chcą się goić, a wręcz stale ropieją. Niestety nierzadko dochodzi do takich ran i powikłań, że konieczna jest amputacja kończyny. Objawy te wskazują również na źle leczoną lub niezdiagnozowaną cukrzycę, dlatego po zaobserwowaniu podobnych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Obrzęknięte kończyny? Lepiej skonsultować to z lekarzem

Budzisz się rano ze spuchniętymi stopami? A może obrzęk pojawia się dopiero w ciągu dnia? Niezależnie od tego, kiedy ta uporczywa dolegliwość zaczyna nam dokuczać, świadczyć może o poważnych chorobach toczących się w organizmie. Poza cukrzycą, opuchlizna i ból pojawiają się również przy miażdżycy, zakrzepicy, niewydolności nerek, lub przy zastojach limfatycznych. Wszystkie wymienione choroby są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nieleczone mogą prowadzić do śmierci lub ciężkich powikłań. Lepiej więc nie ignorować opuchlizny, oraz warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które będzie odciążać obrzęknięte stawy.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: