Badanie, które może uratować ci życie. Powinno się je robić raz w roku. Kosztuje tylko 10 zł

Morfologia krwi z rozmazem to podstawowe badanie, które Polacy wykonują zbyt rzadko. Mimo że kosztuje jedynie 10 zł, to nie cieszy się wielką popularnością. Lekarze twierdzą, że to błąd, gdyż na podstawie wyników morfologii można określić chorób i schorzeń, nawet tych zagrażających życiu.

Udając się do laboratorium na pobranie krwi, często zapominamy o tych najbardziej podstawowych badaniach. Morfologia z rozmazem zalicza się do badań, które powinno się wykonywać regularnie w celu wykluczenia lub wykrycia niektórych chorób. Jej koszt jest niezwykle niski, a jej wyniki dostępne są zwykle już na drugi dzień.

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Morfologia z rozmazem - na czym polega?

Morfologia krwi z rozmazem to badanie, na podstawie którego dokonuje się szczegółowej analizy liczebności komórek znajdujących się we krwi. Uzyskuje się dzięki temu dokładniejsze informacje na temat parametrów krwi niż przy zwykłej morfologii. Na ich podstawie lekarz może postawić wstępną diagnozę lub zalecić kolejne testy w kierunku danej choroby.

W laboratorium pobierana jest z ramienia pacjenta próbka krwi. Następnie laborant umieszcza kroplę krwi na szkiełku i ją rozmazuje. Barwi ją specjalnym barwnikiem, dzięki któremu łatwiej jest odróżnić krwinki białe od pozostałych. Następnie dokonuje się obliczeń wszystkich typów krwinek. Morfologia może być wykonana z rozmazem automatycznym lub ręcznym, w zależności od potrzeb analizy.

Kto powinien wykonać morfologię z rozmazem?

Krew człowieka składa się z trzech elementów morfotycznych. Są to krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty)  Większość chorób wpływa w mniejszy lub większy sposób na liczebność danych krwinek, dlatego uzyskane wyniki mogą stanowić podstawę do postawienia odpowiedniej diagnozy. Odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości w parametrach krwi pozwala na szybsze wprowadzenie adekwatnego leczenia.

Morfologia z rozmazem przyczynia się do wykrycia takich schorzeń jak nowotwory, anemia czy przeróżne infekcje i stany zapalne. Pewne objawy stanowią podstawę do przeprowadzenia badania. Dolegliwości te mogą bowiem stanowić wczesne stadium danej choroby. Wskazują też na obszary w organizmie, które mogą potrzebować specjalistycznej pomocy. Bezsenność, przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, nagła bladość, szybkie męczenie się czy gwałtowna utrata wagi mogą być podstawą do przeprowadzenia morfologii z rozmazem. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: