Drętwienie rąk lub nóg. Objaw, którego lepiej nie ignorować. Kiedy iść do lekarza?

Drętwienie rąk czy nóg może być spowodowane wieloma czynnikami i trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze jest to zwykły, niegroźny objaw związany z dłuższym przebywaniem w niewygodnej pozycji. Jeśli drętwienie kończyn zdarza się nam często, zwróćmy uwagę na inne dolegliwości, które temu towarzyszą. Niektóre objawy mogą bowiem świadczyć o tym, że cierpimy na poważne schorzenie. W takiej sytuacji nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

Kiedy drętwienie rąk lub nóg wskazuje na neuropatię?

Drętwienie palców u stóp lub palców u rąk może mieć związek uszkodzeniem włókiem nerwowych, co nosi nazwę neuropatii. Do neuropatii dochodzi, gdy w wyniku procesów chorobowych dochodzi do zniszczenia najcieńszych nerwów, odpowiadających za odczuwanie dotyku, temperatury i bólu. Początkowo neuropatia może objawiać się tylko mrowieniem czy pieczeniem stóp, ale potem rozlewa na całą kończynę. Charakterystyczne dla neuropatii jest to, że do nasilenia objawów dochodzi w czasie odpoczynku i nocą.

Jedną z przyczyn może być cukrzyca, gdy wysoki poziom cukru we krwi uszkodzi nerwy. Neuropatia cukrzycowa objawia się mrowieniem i bolesnymi nocnymi skurczami kończyn. Ponieważ w przebiegu cukrzycy zniszczeniu ulegają różne rodzaje nerwów, objawy także pozostają zróżnicowane. Mogą obejmować ból i drętwienie stóp, a także problemy z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, takich jak serce i pęcherz moczowy (jeden z symptomów to nietrzymanie moczu).

Drętwienie nóg a dyskopatia

Zdarza się jednak, że drętwienie opuszków palców u nóg zdarza się regularnie, wtedy możemy podejrzewać dyskopatię. To choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (zwanego również dyskiem). Dysk jest elastycznym elementem oddzielającym od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa. Może ulec uszkodzeniu i przemieścić się trafiając na nerwy, które uciskane reagują bólem.

Zwyrodnienia powstałe w dolnym odcinku kręgosłupa, czyli w części lędźwiowej lub krzyżowej odpowiadają, między innymi, za uczucie drętwienia nóg i stóp.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Drętwienie nóg w powiązaniu z miażdżycą

Ból łydki i drętwienie palców u nóg może być także związane ze zmianami miażdżycowymi. Miażdżyca nóg to efekt postępującego zamykania się światła naczyń krwionośnych, prowadzących do kończyn dolnych.  Przyczyną jest narastanie blaszki miażdżycowej związany z występowaniem wysokiego stężenia cholesterolu LDL. Coraz bardzie "zapchane" naczynia krwionośne przyczyniają się do niedokrwienia kończyn, co z kolei prowadzi do ich drętwienia.

Za chorobę tętnic obwodowych odpowiadają stan zapalny, wywołany miażdżycą, a ponadto wada anatomiczna, zakrzep lub zator.

Więcej o: