Kiedy postanawiamy udać się do punktu krwiodawstwa, zastanawiamy się często, co zjeść przed oddaniem krwi. Warto zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie wolno być na czczo. Tego typu zasada obowiązuje często podczas pobierania krwi do określonych badań. Skąd ta różnica i dlaczego jest tak istotna?
Po pierwsze, zanim udamy się do punktu krwiodawstwa, należy zastosować się do określonych zasad. Po drugie pamiętajmy, że wstępne badania mogą wykluczyć nas z ostatecznego pobrania krwi. A zatem co zjeść przed oddaniem krwi? Na to pytanie odpowiada Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Na oficjalnej stronie punktu znajdziemy cenne wskazówki, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
Przede wszystkim śniadanie powinniśmy zjeść na około dwie godziny przed planowanym oddaniem krwi. Posiłek powinien być lekkostrawny i niskotłuszczowy. Podobna zasada dotyczy dnia poprzedzającego planowaną wizytę w punkcie pobrań. Przygotowując śniadanie, możesz sięgnąć po następujące produkty:
Jest także lista rzeczy zakazanych, których nie wolno spożywać zarówno dzień przed, jak i w dniu pobrania krwi:
Jak informuje RCKiK w Opolu spożywanie tłustych lub słodkich potraw może spowodować wykluczenie kandydata. Pamiętajmy, że zanim staniemy się krwiodawcą, nasza krew zostaje poddana szczegółowym badaniom.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Skoro wiemy już, co zjeść na śniadanie przed oddaniem krwi, warto także przypomnieć o innych istotnych kwestiach. Kandydat, który ubiega się o zakwalifikowanie do zostania krwiodawcą, otrzymuje każdorazowo formularz. Należy odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania dotyczące stanu zdrowia, przebytych zabiegów leczniczych, czy kosmetycznych oraz ewentualnych chorób.
Co może nas wykluczyć z dalszego procesu kwalifikacji? Kandydat zostanie wykluczony, jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy był poddany choćby jednemu z poniższych zabiegów:
Jeśli jednak powyższe przypadki nas nie dotyczą, to jest duża szansa, że zostaniemy krwiodawcą. Ważne, aby w dniu oddawania krwi zjeść śniadanie, być wypoczętym i odpowiednio nawodnionym. Pod żadnym pozorem nie wolno iść na czczo, ponieważ w tym dniu oddajemy dużą ilość krwi. Brak prawidłowego przygotowania bardzo osłabia organizm oraz jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Stanowi także bezwzględne przeciwwskazanie do zakwalifikowania kandydata.
Czasem długo zastanawiamy się, czy oddawanie krwi jest dla nas, czy też nie. Jeśli jednak nie chorujemy przewlekle, czujemy się dobrze. A w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywaliśmy, żadnych badań lub zabiegów opisanych powyżej, to warto spróbować.
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce nieustannie informują o brakach. A nawet jeśli w danym momencie tej krwi jest mały zapas, to szybko się wyczerpuje. Dlatego, aby mieć nieustannie jasny obraz sytuacji wystarczy odwiedzić poszczególne strony internetowe danego oddziału.
To tam na bieżąco wyświetlany jest stan faktyczny i wskazane zapotrzebowanie. Przykładem może być Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Poniższe zdjęcia to stan na dzień 25 stycznia 2023 roku.
Stan zapasu krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Fot. Screen, rckik-kielce.com.pl
Apel o pilne oddawanie krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Fot. Screen, rckik-kielce.com.pl