Za darmo do sanatorium? Ta grupa może na to liczyć! Lista kuracjuszy uprawnionych do bezpłatnego odpoczynku

Wyjazd do sanatorium to dla wielu osób niezbędna forma wsparcia i regeneracji organizmu. Przebyta choroba czy wypadek oraz inne dolegliwości mogą w znaczny sposób utrudniać funkcjonowanie. Dlatego warto wybrać się na leczniczy turnus, zwłaszcza jeśli nie musimy za niego płacić. Kto jest uprawniony do bezpłatnego pobytu?
Zobacz wideo Kiedy warto sięgnąć po antybiotyk? Ekspertka tłumaczy

Darmowe sanatorium po covidzie lub innej chorobie to nie jedyny przypadek, kiedy możemy nieodpłatnie podreperować zdrowie. Okazuje się, że takich przykładów jest nieco więcej. Kto może liczyć na bezpłatne leczenie? Sprawdzamy.

Sanatorium za darmo. Komu się należy?

Mówiąc o darmowym sanatorium, należy pamiętać, że wyjazd kuracjusza musi być opłacony. Jednak koszty pokrywa ZUS, a nie sam pacjent. Dlatego, zanim zgłosimy się do lekarza po skierowanie, warto przeanalizować poniższą listę i sprawdzić, czy należy się nam bezpłatny pobyt w sanatorium. 

Darmowe sanatorium. Dla kogo? Oto wykaz uprawnionych osób:

  • dzieci do 18. roku życia lub dzieci do 26. roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki,
  • dzieci niepełnosprawne w stopniu znacznym (bez względu na wiek),
  • dzieci uprawnione do renty rodzinnej,
  • zagrożenie niezdolności do pracy (osoba przebywa na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub rencie),
  • wypadek przy pracy,
  • choroba zawodowa,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby narządów ruchu,
  • schorzenia psychosomatyczne,
  • terapia po przebytym leczeniu onkologicznym raka piersi.

W dobie wzrostu zachorowań cenną informacją może być fakt, że z darmowego pobytu w sanatorium mogą skorzystać także te osoby, które borykały się z chorobą wywołaną wirusem Covid-19. Bardzo często pacjenci po przechorowaniu mają bowiem trudności z przywróceniem dawnej sprawności fizycznej, odczuwają także znaczny spadek formy, dlatego podobny wyjazd jest w ich przypadku bardzo wskazany.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Darmowe sanatorium z ZUS. Jak skorzystać?

Przede wszystkim, aby móc skorzystać z darmowego sanatorium, należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza prowadzącego. W przypadku chorób układu oddechowego będzie to pulmunolog, w sytuacji leczenia chorób narządów ruchu ortopeda, a chorobami nowotworowymi zajmuje się onkolog. Dany specjalista, który od początku zajmował się naszym schorzeniem, ma największą wiedzę na temat stanu naszego zdrowia i bez problemu może skierować nas do sanatorium.

Natomiast jeżeli zakończyliśmy już leczenie i przekazaliśmy kopie dokumentacji do lekarza rodzinnego, to także tzw. lekarz pierwszego kontaktu także może wystawić takie skierowanie. Zarówno specjalista, jak i lekarz POZ, na uzasadnioną prośbę pacjenta wypełnia formularz PR-4, który może przesłać także w formie on-line prosto do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejnym krokiem będzie udanie się na komisję lekarską, na którą pacjent zostanie wezwany po dostarczeniu dokumentacji do ZUS. Osoba, która ubiega się o darmowy wyjazd do sanatorium, zobowiązana jest do zabrania za sobą dokumentacji medycznej opisującej chorobę.

Więcej o: