Darmowe sanatorium po covidzie lub wypadku? ZUS pokryje koszty. Jak skorzystać z bezpłatnego wyjazdu?

Darmowe sanatorium po covidzie lub innej chorobie czy wypadku to realna możliwość wyjazdu na bezpłatną rehabilitację. Koszty pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdzamy warunki przyznawania prawa do skorzystania z oferty.
Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Darmowe sanatorium po covidzie to odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na trudną sytuację wielu pacjentów, którzy po wyleczeniu z choroby nadal borykają się z różnymi dolegliwościami. Popularnymi problemami są męczliwość, trudności w oddychaniu, czy spadek kondycji fizycznej. Aby pomóc seniorom i nie tylko, powrócić do dawnej sprawności warto skupić się na rehabilitacji. Jednak bezpłatne sanatorium przysługuje również w innych wypadkach.

Bezpłatne sanatorium. Komu należy się rehabilitacja?

Darmowe sanatorium po przebytej chorobie związanej z wirusem COVID-19 cieszy się dużym zainteresowaniem. Wiele osób boryka się bowiem ze skutkami pandemii. Aby przywrócić sprawność ruchową oraz poprawić wydajność i kondycję całego organizmu wielu pacjentów poszukuje informacji o bezpłatnej rehabilitacji.

Jednak nie tylko powikłania po covidowe stanowią prawo do uzyskania możliwości wyjazdu na darmowe sanatorium. Jest więcej jednostek chorobowych umożliwiających pacjentom skorzystanie z tej formy pomocy. Do ośrodka mogą zostać skierowane osoby, które borykają się ze schorzeniami narządów ruchu, układu oddechowego, czy układu krążenia. Bóle psychosomatyczne oraz dolegliwości natury onkologicznej także są brane pod uwagę.

Warto pamiętać, że darmowe sanatorium przysługuje także osobom, które uległy wypadkowi i potrzebują intensywnej rehabilitacji pod bacznym okiem specjalistów.

Darmowy wyjazd do sanatorium z ZUS. Krok po kroku

Aby móc ubiegać się o przyznanie tego typu świadczenia należy udać się do lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem danej choroby. Lekarz, na uzasadnioną prośbę pacjenta wypełnia formularz PR-4, w formie online, który kolejno przekazywany jest do ZUS-u.

Jeżeli taki wniosek zostanie sporządzony w formie papierowej, to po jego otrzymaniu pacjent zanosi go do pobliskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po dostarczeniu dokumentu należy spodziewać się wezwania na komisję lekarską, pacjent jest zobowiązany do zabrania ze sobą wszelkiej dokumentacji medycznej opisującej zdiagnozowane schorzenie. W wyniku przeprowadzonej analizy stanu zdrowia wnioskodawcy, lekarz orzecznik decyduje o prawie do darmowego sanatorium

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak długo trwa darmowe sanatorium?

Turnus w ramach sanatorium opłacanego przez ZUS trwa 24 dni. Jednak o konieczności jego przedłużenia, lub skrócenia ostatecznie decyduje ordynator danego ośrodka. Po zakończeniu terapii pacjentowi wręczane jest zaświadczenie o stanie zdrowia po odbytej rehabilitacji.

W ramach sanatorium odbywają się różnego rodzaju zajęcia i ćwiczenia, które mają za zadanie poprawić sprawność i psychofizyczny stan zdrowia pacjenta. Typ rehabilitacji jest uzależniony od formy dolegliwości, z jaką zmaga się kuracjusz. 

Więcej o: