Cienie pod oczami. Jak sobie z nimi radzić? Mogą być oznaką pewnych schorzeń

Cienie pod oczami to dla wielu kobiet i mężczyzn estetyczny problem. Twarz wygląda na zmęczoną i ratuje ją zazwyczaj skrupulatny makijaż. Jednak tego rodzaju bolączki nie należy lekceważyć. Bardzo często kondycja skóry i jej wygląd mogą stanowić jeden z symptomów choroby.
Zobacz wideo Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (09.01)

Cienie pod oczami określane także mianem sińców pod oczami, to problem, który dotyka wiele osób. Zazwyczaj powstają na skutek zmęczenia lub niewystarczającej ilości snu. Pomimo tego, iż powszechnie problem uważany jest za dolegliwość kosmetyczną i należy ją po prostu zatuszować, to cienie pod oczami mogą być objawami konkretnych chorób.

Sińce pod oczami. Defekt kosmetyczny i oznaka zmęczenia

Skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka. Dlatego nawet stosując różnego rodzaju kremy, nie należy ich nakładać na powieki czy pod oczy, lecz w tym celu użyć specjalnych preparatów. Dlaczego? Wszystko za sprawą specyficznej budowy.

Skóra pod oczami nie posiada gruczołów łojowych oraz ma znacznie mniej komórek tłuszczowych, przez co utrzymanie odpowiedniego nawilżenia tych okolic stanowi wyzwanie. Krążenie limfy jest również znacznie utrudnione, przez co mogą pojawiać się sińce pod oczami oraz zmarszczki.

Choć sińce pod oczami nie muszą zwiastować choroby, to jednak warto przeanalizować codzienny styl życia. Brak wystarczającej ilości snu, wielogodzinne przebywanie przed urządzeniami emitującymi światło niebieskie, czyli telefonem, komputerem, lub telewizorem może skutkować pojawieniem się cieni pod oczami.

Skąd się biorą cienie pod oczami i jak je zatuszować?

Czasami jest to kwestia budowy twarzy. W przypadku, gdy oczy są głęboko osadzone, melanina będąca barwnikiem skóry, gromadzi się nadmiernie w okolicach oczu. Typ urody, którego cechuje szeroki rozstaw oczodołów, często wiąże się z sińcami pod oczami. Skóra w okolicach oczu wygląda na zapadniętą i powstaje wrażenie cienia w dolnej części oka.

Kiedy sińce pod oczami stanowią wyjątkowo nieatrakcyjny element twarzy, wystarczy odpowiednio zatuszować niedoskonałości. Z pomocą przychodzą kosmetyki dostępne na rynku. Po pierwsze krem, musi być to specjalny rodzaj preparatu, który odpowiednio nawilży delikatną skórę. Po drugie korektor. Bez niego ani rusz. Delikatna receptura kosmetyku pozwala zakryć defekt, nie obciążając przy tym skóry.

Domowym sposobem na cienie pod oczami jest także sięganie po świeży ogórek. Warzywo bogate w witaminę K i wodę nawilży okolice oczu i da uczucie ukojenia podrażnionej skóry oraz złagodzi obrzęki. Wystarczy umyć ogórka, pokroić w plastry i położyć na zamkniętych powiekach na około 30 minut.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Cienie pod oczami a choroby. Nie lekceważ objawów

Sińce pod oczami to nie tylko defekt kosmetyczny lub oznaka zmęczenia. Pojawienie się cieni pod oczami, może być objawem wielu chorób. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasza twarz się zmienia, warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać różne badania.

Cienie pod oczami mogą zwiastować choroby tarczycy. Wówczas poza zmianą wyglądu skóry wokół oczu pojawiają się także inne dolegliwości takie jak zmęczenie, apatia, wzrost lub utrata masy ciała.

Kolejną chorobą, która może objawiać się obecnością sińców pod oczami, jest anemia. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z osobą otyłą, czy też nie zmiany skórne z powodu braków żelaza lub innej formy niedożywienia będą widoczne jednakowo.

Alergie. To następne schorzenie, które może objawiać się cieniami pod oczami. Jednak to nie wszystko. Zmiany skórne w okolicach oczu w formie sińców mogą być objawem chorób nerek,  nadciśnienia, lub obecności pasożytów. 

Dlatego tak istotna jest diagnostyka. W tym celu należy udać się do lekarza medycyny rodzinnej, który po zebraniu szczegółowego wywiadu może skierować nas na badania krwi, kału lub moczu. Otrzymując wyniki, będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć niezbędne leczenie.

Więcej o: