Aktorka serialu pt. "Świat według Bundych" nieuleczalnie chora. Zbagatelizowała pierwsze objawy

Christina Applegate, amerykańska piosenkarka i aktorka znana z wielu filmów i seriali wyznała, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Jak sama twierdzi, żałuje, że nie zwróciła uwagi na pierwsze symptomy, lecz dodaje, że skąd mogła wiedzieć, jak to się skończy. Na co cierpi artystka?
Zobacz wideo Selma Blair: "Mówili mi, żebym szykowała się na śmierć". Aktorka pokazuje życie z chorobą [ZWIASTUN]

Christina Applegate, amerykańska aktorka, która w Polsce znana jest głównie dzięki sitcomowi pt. "Świat według Bundych". Wcieliła się z w postać Kelly Bundy. Urocza, młoda blondynka, była córką komicznej pary małżonków. Jednak wiadomość, jaką przekazała w ostatnim czasie, jest wyjątkowo przykra. 

Christina Applegate cierpi na śmiertelną chorobę

50-letnia aktorka usłyszała przytłaczającą diagnozę. Lekarze wykryli u niej stwardnienie rozsiane, potocznie nazywane chorobą SM. W trakcie wywiadu dla New York Times kobieta wyznała, że pierwsze symptomy zauważyła w tracie pracy nad produkcją dla Netfliksa pt. "Dead To Me".

Artystka wyznała, że podczas scen ściśle związanych z tańcem miała problemy z utrzymywaniem równowagi, a jej gra w tenisa nie była już tak dobra, jak dawniej. Jak twierdzi, zbagatelizowała te sygnały, uznając, że po prostu musi więcej pracować, aby osiągnąć zamierzony efekt. 

Jak podaje amerykański portal nbcnews.com, z czasem Christina zaczęła obserwować kolejne niepokojące objawy. Uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, zmiany nastroju, bóle, czy paraliż. Wynikiem tych dolegliwości były konsultacje medyczne, które ostatecznie w 2021 roku zakończyły się wiadomością o stwardnieniu rozsianym

Aktorka opublikowała na Twitterze post wraz ze zdjęciem, ukazujący kilka rodzajów lasek, których używa do poruszania się. W ten sposób poinformowała swoich fanów, że szykuje się na nadchodzące wydarzenie, pierwsze od momentu otrzymania diagnozy. 

SM, czyli stwardnienie rozsiane. Co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane to nieustannie postępująca choroba układu nerwowego, która z czasem może prowadzić do niepełnosprawności ruchowej. Niestety, po dziś dzień nie jest znana bezpośrednia przyczyna jej występowania. Zakłada się, iż jest to jedno ze schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Leczenie skupia się na ograniczeniu odczuwania bólu oraz na spowolnieniu rozwoju choroby.

Stwardnienie rozsiane. Objawy

W przypadku SM pierwsze objawy są dość niejednoznaczne. Pojawiają się zaburzenia czucia w obrębie kończyn, mrowienie, drętwienie, kłucie. Mogą pojawić się także pogorszenie widzenia związane z zapaleniem nerwu wzrokowego. Problemy ze wzrokiem mogą narastać lub mieć charakter nawracający po pewnym czasie. Poza tym inne objawy stwardnienia rozsianego to:

  • ciężkość i bóle nóg,
  • zaburzenia snu,
  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • skurcze i sztywność mięśni.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów bądź ich części należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

SM postępowanie choroby

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. Jednak medycyna oferuje spowolnienie jej rozwoju oraz ograniczenie odczuwania bólu. Z czasem mogą pojawiać się niedowłady nóg, rąk. Drżenia kończyn, oczopląs, zaburzenia ruchu gałek ocznych, zawroty głowy, czy trudności z utrzymaniem równowagi.

W przypadku zaawansowanej choroby dochodzi do braku kontroli zwieraczy, przez co pacjent potrzebuje nieustannej opieki w celu zachowania higieny. W kolejnym etapie dochodzi do zaburzenia mowy, zaburzenia połykania, czy zaburzeń emocjonalnych.

Więcej o: