Christina Applegate, amerykańska aktorka, która w Polsce znana jest głównie dzięki sitcomowi pt. "Świat według Bundych". Wcieliła się z w postać Kelly Bundy. Urocza, młoda blondynka, była córką komicznej pary małżonków. Jednak wiadomość, jaką przekazała w ostatnim czasie, jest wyjątkowo przykra.
50-letnia aktorka usłyszała przytłaczającą diagnozę. Lekarze wykryli u niej stwardnienie rozsiane, potocznie nazywane chorobą SM. W trakcie wywiadu dla New York Times kobieta wyznała, że pierwsze symptomy zauważyła w tracie pracy nad produkcją dla Netfliksa pt. "Dead To Me".
Artystka wyznała, że podczas scen ściśle związanych z tańcem miała problemy z utrzymywaniem równowagi, a jej gra w tenisa nie była już tak dobra, jak dawniej. Jak twierdzi, zbagatelizowała te sygnały, uznając, że po prostu musi więcej pracować, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Jak podaje amerykański portal nbcnews.com, z czasem Christina zaczęła obserwować kolejne niepokojące objawy. Uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, zmiany nastroju, bóle, czy paraliż. Wynikiem tych dolegliwości były konsultacje medyczne, które ostatecznie w 2021 roku zakończyły się wiadomością o stwardnieniu rozsianym.
Aktorka opublikowała na Twitterze post wraz ze zdjęciem, ukazujący kilka rodzajów lasek, których używa do poruszania się. W ten sposób poinformowała swoich fanów, że szykuje się na nadchodzące wydarzenie, pierwsze od momentu otrzymania diagnozy.
Stwardnienie rozsiane to nieustannie postępująca choroba układu nerwowego, która z czasem może prowadzić do niepełnosprawności ruchowej. Niestety, po dziś dzień nie jest znana bezpośrednia przyczyna jej występowania. Zakłada się, iż jest to jedno ze schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Leczenie skupia się na ograniczeniu odczuwania bólu oraz na spowolnieniu rozwoju choroby.
W przypadku SM pierwsze objawy są dość niejednoznaczne. Pojawiają się zaburzenia czucia w obrębie kończyn, mrowienie, drętwienie, kłucie. Mogą pojawić się także pogorszenie widzenia związane z zapaleniem nerwu wzrokowego. Problemy ze wzrokiem mogą narastać lub mieć charakter nawracający po pewnym czasie. Poza tym inne objawy stwardnienia rozsianego to:
W przypadku zaobserwowania powyższych objawów bądź ich części należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. Jednak medycyna oferuje spowolnienie jej rozwoju oraz ograniczenie odczuwania bólu. Z czasem mogą pojawiać się niedowłady nóg, rąk. Drżenia kończyn, oczopląs, zaburzenia ruchu gałek ocznych, zawroty głowy, czy trudności z utrzymaniem równowagi.
W przypadku zaawansowanej choroby dochodzi do braku kontroli zwieraczy, przez co pacjent potrzebuje nieustannej opieki w celu zachowania higieny. W kolejnym etapie dochodzi do zaburzenia mowy, zaburzenia połykania, czy zaburzeń emocjonalnych.