Czy pracodawca wie, z jakiego powodu mamy L4? Prawdy i mity na temat zwolnienia lekarskiego

Niedyspozycja zdarza się każdemu, jednak nie zawsze mamy ochotę dzielić się szczegółami ze swojego życia prywatnego. W takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie, czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu. Wyjaśniamy wszelkie niejasności.
Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu? Wbrew pozorom nie jest to nieistotna kwestia. W końcu powodów nieobecności może być wiele. Nie zawsze chcemy, aby przełożony miał wiedzę na temat rodzaju choroby, z jaką się borykamy.

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu? Prawda o L4

Zwolnienie lekarskie zwane popularnie L4 jest zaświadczeniem określającym okres niezdolności pracownika do wykonywania czynności służbowych spowodowany chorobą. Na formularzu ZLA lekarz wpisuje odpowiedni kod cyfrowy, a czasem także literowy. Wyróżnia się pięć rodzajów kodów, które lekarz może podać przesyłając L4 do pracodawcy:

  • kod A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Pomimo ustalonych kodów pracodawca widzi jedynie ten, który określa wymiar prawa do zasiłku. Przypominamy, że jest to 80 lub 100 procent. Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie ZUS wynika, iż przełożony nie ma dostępu do numeru statystycznego, określającego rodzaj choroby. Tego typu rozwiązanie jest celowe i ma za zadanie chronić prywatność pracownika.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie. Kiedy otrzymamy 100 procent wymiaru świadczenia?

Czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniu? Otóż jak już wiemy, ta informacja nie jest udostępniana przełożonemu. Jednak to, co widzi nasz szef to symbol 1 lub 2 określający, czy pracownik może chodzić, czy wymaga leżenia, oraz jedną spośród powyższych liter.

Zatem jeżeli powodem nieobecności jest problem alkoholowy, to przełożony będzie miał wiedzę na ten temat kiedy lekarz poda kod C. Na prośbę pacjenta może pozostawić puste miejsce, nie ma bowiem obowiązku podawania literowych symboli.

Więc po co się ich używa? Rezygnacja z zamieszczenia kodu literowego może niekorzystnie wpłynąć na wysokość wypłaconego świadczenia chorobowego. W przypadku kodu A, czyli ciąży, pracownicy należy się 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. W pozostałych przypadkach osoba korzystająca z L4 może liczyć na świadczenie w wysokości 80 procent wymiaru.

Wyjątkiem od tej zasady jest niezdolność do pracy w wyniku wypadku, w takiej sytuacji również otrzymamy 100 procent podstawy wymiaru świadczenia chorobowego.

Więcej o: