Mrowienie nóg - przyczyny mogą być różne. Na co zwrócić uwagę, aby zapobiec rozwojowi groźnej choroby?

Mrowienie nóg to przypadłość, która może wynikać z różnych przyczyn. Ten z pozoru błahy objaw nie powinien być jednak lekceważony. Dolegliwość może zwiastować poważne problemy z układem krążenia lub zwyrodnieniami kręgosłupa. Niezbędna jest prawidłowa diagnostyka.
Zobacz wideo Drętwienie kończyn - błaha dolegliwość czy choroba?

Mrowienie nóg. Przyczyny tej dolegliwości nie są jednoznaczne. Wszystko dlatego, że w dużej mierze tego rodzaju symptomy mogą mieć zróżnicowane podłoże. Czasem zwiastują brak odpowiednich witamin i pierwiastków w organizmie, a czasem sygnalizują problemy z krążeniem lub kręgosłupem. Jak rozpoznać co nam dolega?

Mrowienie nóg. Przyczyny - brak odpowiednich witamin i minerałów

Kiedy borykamy się z jakąś dokuczliwą dolegliwością, to nie zawsze musi być to objaw groźnej choroby. Na początku warto przeanalizować swoją dietę oraz okres trwania występującego problemu. Jednym z powodów występowania tego typu objawów jest być zbyt niski poziom witaminy B6 w organizmie. Niedobór magnezu i wapnia również może powodować mrowienie nóg. Przyczyny tego rodzaju można w prosty sposób zniwelować, wprowadzając do codziennej diety takie produkty jak jajka, ryby, warzywa strączkowe, orzechy, banany, ziemniaki, gorzka czekolada, nabiał.

Witamina B6 jest niezbędna dla organizmu. Jej obecność wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego. Reguluje pracę serca, ciśnienie krwi oraz reguluje skurcze mięśniowe. 

Magnez - jest wręcz niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W dużej mierze odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych, czy skurczu mięśni. Magnez bierze również udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego. 

Wapń, reguluje pracę układu nerwowego, ma duży wpływ na pracę mięśni oraz jest aktywatorem enzymów odpowiedzialnych za proces krzepnięcia krwi.

Biorąc zatem pod uwagę jak kluczową rolę pełni ta witamina, pierwiastek i minerał, warto zadbać o ich odpowiednią ilość w codziennej diecie, aby uniknąć mrowienia nóg.

Mrowienie nóg. Przyczyny natury neurologicznej

Poza brakiem odpowiednich witamin, czy minerałów przyczyną mrowienia nóg mogą być schorzenia neurologiczne. W sytuacji, kiedy dojdzie do zaburzeń przewodnictwa w nerwach kończyn dolnych, możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Mrowieniu nóg może towarzyszy drętwienie zwane także parestezją. Jeżeli objawom towarzyszy pieczenie i zaburzenie czucia należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu i uzyskać skierowanie do poradni neurologicznej w celu dalszej diagnostyki.

Przyczyną mrowienia nóg mogą być zwyrodnienia kręgosłupa. Istniejąca przepuklina powoduje ucisk i dochodzi do uczucia mrowienia, a czasem nawet do zapalenia nerwu kulszowego co uniemożliwia poruszanie się i powoduje duży ból. 

Zaburzenia krzepnięcia powodują mrowienie nóg?

Kolejną przyczyną mrowienia nóg są problemy z prawidłowym przepływem krwi. Kiedy dochodzi do niedokrwienia kończyn dolnych, możemy odczuwać mrowienie, drętwienie oraz chłód. Najczęściej taki stan spowodowany jest siedzącym lub stojącym trybem życia. Poprzez brak odpowiedniej dawki ruchu, krew nie krąży tak, jak powinna. Jej dopływ do tętnic jest znacznie ograniczony, przez co odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości. 

Jeśli mrowieniu będzie towarzyszyć obrzęk nóg, ból, uczucie ciężkości, to mogą to być pierwsze oznaki choroby układu krążenia, lub stanów zapalnych w żyłach, które ostatecznie prowadzą do powstania żylaków. Jeżeli objawy będą się nasilać, lub trwać od kilku dni do kilku tygodni, to należy bezwzględnie udać się do chirurga naczyniowego, aby wykluczyć niedokrwienie. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mrowienie nóg, jak z tym walczyć?

Podsumowując, bez względu na podłoże dolegliwości przede wszystkim należy obserwować organizm. Do codziennej diety włączamy niezbędne witaminy i minerały. Stawiamy na ruch. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, aby nie tylko pozbyć się uczucia mrowienia nóg, ale przede wszystkim zapobiegać rozwojowi choroby. Wystarczą długie spacery, jazda na rowerze, jogging, czy ćwiczenia w domu. 

Pomocne będzie także leżenie z nogami uniesionymi ku górze. Wystarczy codziennie po 20 minut położyć się, układając kończyny powyżej linii serca. W ten sposób krew, która przez cały dzień kumulowała się w nogach na skutek długiego stania lub siedzenia, swobodnie przepłynie do serca, a nogi odpoczną.

Więcej o: