Dlaczego spanie bez majtek jest zdrowe? Powodów jest kilka

Zaledwie trzy lata temu popularna blogerka Mama Ginekolog, rozpoczęła dyskusję dotyczącą spania bez bielizny. Jej akcja "wietrzenia narodowego" zachęciła tysiące Polek do dbania o zdrowie i... snu nago. Lekarze wyjaśniają, dlaczego niezakładanie majtek do spania, jest dla nas korzystne.

Więcej porad dotyczących zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

"Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych, zacznij spać bez majtek – być może ta jedna drobna zmiana sprawi, że będziesz mogła o nich zapomnieć raz na zawsze!" - pisała na swoim blogu ginekolożka Nicole Sochacki-Wójcicka znana jako Mama Ginekolog.

Zapoczątkowana przez nią akcja "wietrzenia narodowego" wzbudziła ogromny entuzjazm internautów. Jak wskazywała blogerka, kontakt kobiecych okolic intymnych z powietrzem w nocy, ma szereg korzyści zdrowotnych. Wśród nich wymieniała m.in. zmniejszoną produkcję śluzu, czy zmniejszenie populacji grzybów i bakterii.

Zdejmij majtki na noc! Jasne stanowisko medyków

Sochacki-Wójcicka przyznała, że spanie bez majtek może przyczynić się do wyeliminowania z życia infekcji intymnych. Jak dodała, ginekolodzy często nie mówią o tym swoim pacjentkom, bo po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że kobiety śpią w bieliźnie, lub nawet z wkładkami higienicznymi. 

Z jej zdaniem zgadza się dr n. med. Zofia Borowiec, specjalistka ginekologii i położnictwa. Jak przyznała w rozmowie z portalem Onet, "kultura spania w bieliźnie jest w poszczególnych krajach postrzegana nieco inaczej i na przykład w zachodniej Europie mało której kobiecie przychodzi do głowy, aby spać w majtkach. A to w żadnym razie nie jest zdrowe".

Specjalistka zwraca uwagę, że wydzielina z pochwy występuje u każdej kobiety, a przeświadczenie, że codziennie powinno stosować się wkładki higieniczne, jest winą wszechobecnych reklam. "W swoim gabinecie widzę coraz więcej pacjentek, które zamartwiają się "nadmierną" wydzieliną śluzu z pochwy. Nie akceptują go, dlatego śpią w bieliźnie, często dodatkowo zaopatrzonej w te niefortunne wkładki także w nocy. To naprawdę szkodzi!" - tłumaczy w rozmowie z Onetem dr Borowiec.

Dr Borowiec przypomina też, że przez cały dzień nosimy na sobie bieliznę. Dodatkowo, pierzemy ją w perfumowanych proszkach i płynach, a naszym wyborem są często koronkowe majtki, które drażnią okolice intymne. W ten sposób tylko zwiększamy produkcję śluzu i ułatwiamy wywołanie uczuleń i infekcji.

Korzyści ze spania nago dla każdego

Mama Ginekolog zauważa, że bez majtek lub w luźnych spodenkach, powinni spać także mężczyźni. Wszystko ze względu na to, że aby nasienie było produkowane prawidłowo, temperatura jąder powinna być o kilka stopni niższa niż temperatura ciała. "Naukowo udowodnione jest, że przegrzewanie jąder (np. nosząc obcisłą bieliznę) pogarsza jakość nasienia" - pisze Sochacki-Wójcicka.

Blogerka przypomina też, że z niektórych prac naukowych wynika, że spa-nie nago zmniejsza ryzyko depresji, a dodatkowo poprawia stosunki między partnerami. 

Więcej o: