Covidowy penis sieje postrach wśród mężczyzn. Urolodzy komentują

Coraz więcej osób przeszło COVID-19. Z dnia na dzień wiemy coraz więcej o powikłaniach, które mogą pojawić się u ozdrowieńców. Jedno z nich spowodowało niemałe zamieszanie, szczególnie wśród mężczyzn. Chodzi o tzw. covidowy penis, czyli zmniejszenie narządu w związku z zakażeniem.

Więcej na temat pandemii COVID-19 na głównej stronie Gazeta.pl.

O covidowym penisie zrobiło się głośno po jednym z odcinków programu "How to Do It. Sex Advice with Stoya and Rick". Trzydziestokilkuletni mężczyzna ujawnił w nim, że przejście COVID-19 poskutkowało u niego m.in. zaburzeniami erekcji. Po wyjściu ze szpitala, sytuacja uległa polepszeniu dzięki pomocy specjalistów, ale inny problem nie minął. Chodzi o zmniejszenie penisa o 4 cm. Wcześniej, narząd mężczyzny miał być natomiast "ponadprzeciętnych rozmiarów". 

W sieci zawrzało, a internauci zaczęli zastanawiać się, czy tego typu skutki uboczne są powszechne i znane lekarzom. 

Sprawdź, jaki masz typ brzucha,Sprawdź, jaki masz typ brzucha. To ma znaczenie choćby przy odchudzaniu

Covidowy penis. Urolodzy odnieśli się do sprawy

Szybko okazało się, że lekarze znają więcej przypadków wpływu infekcji COVID-19 na męskie organy rozrodcze. Już pod koniec ubiegłego roku grupa badaczy z University College London stwierdziła, ze w u niektórych mężczyzn, którzy przeszli tę chorobę, rzeczywiście odnotowano zmniejszenie wielkości penisa i jąder.

Ponadto, jak wynika z badania przeprowadzonego na czterech mężczyznach przez University of Miami Miller School of Medicine na Florydzie w USA, zakażenie koronawirusem może doprowadzić też do ograniczenia dopływu krwi do narządów płciowych. W efekcie, pacjenci mogą mieć problemy z osiągnięciem erekcji.

Metody leczenia

Dla wszystkich zaniepokojonych efektem ubocznym w postaci covidowego penisa, lekarze mają dobre wieści. Jak przekonuje dr Charles Welliver, urolog i dyrektor ds. zdrowia mężczyzn w Albany Medical College, istnieją sposoby leczenia tej przypadłości. W rozmowie z magazynem "Slate", specjalista wyjaśniał, że pomocne mogą okazać się m.in. pompki erekcyjne. Urządzenia te pobudzają bowiem przepływ krwi. 

Doniesienia o covidowym penisie, skomentował w żartobliwy sposób prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. "To może być przełom, po którym akcja szczepień nabierze rozpędu. Myślę, że żadne zachęty i restrykcje dla antyszczepionkowców nie będą tak skuteczne, jak wyniki tych badań. Zatem - albo szczepionka, albo... Ja nie ryzykowałbym" - napisał w mediach społecznościowych. 

Więcej o: