Podwyższony cholesterol a stres. Jaka jest zależność?

Coraz więcej Polaków zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Choć przyczyn upatruje się głównie w nieodpowiedniej diecie i braku aktywności, na niechlubne statystyki może wpływać także stresujący tryb życia.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Za niemal połowę zgonów w Polsce odpowiadają choroby układu sercowo-naczyniowego. Jako główny czynnik ryzyka uznaje się w ich przypadku hipercholesterolemię czyli po prostu zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Co ciekawe, duża część czynników wpływających na podwyższenie cholesterolu jest w pełni zależna od prowadzonego przez nas trybu życia.

Jako przyczyny podwyższonego cholesterolu uznaje się m.in.:

  • złą dietę (np. pełną jedzenia typu fast food),
  • zażywanie niektórych leków,
  • palenie tytoniu,
  • brak aktywności fizycznej.
  • stres.
Zobacz wideo

"Zły" cholesterol a stres

Zgodnie z badaniami brytyjskich naukowców, stres może mieć bezpośredni wpływ na wzrost poziomu "złego" cholesterolu LDL i jednocześnie na obniżenie poziomu frakcji "dobrego" HDL.

Naukowcy z Harvardu wzięli pod lupę 106 mężczyzn i 93 kobiet w wieku 45-59 lat. Co istotne, żadna z badanych osób nie cierpiała na chorobę wieńcową, nadciśnienie oraz nie przyjmowała leków na cholesterol. Badacze pobrali od nich próbki krwi a następnie poddali stresującym zadaniom. Zgodnie z "wynikami, stres spowodował wzrost poziomu "złego" cholesterolu we krwi o 5 mg/dl i spadek "dobrego" cholesterolu o 1,6 mg/dl.

Przypomnijmy, że cholesterol LDL transportuje cząsteczki cholesterolu z wątroby do tkanek organizmu w przeciwieństwie do cholesterolu HDL, dlatego jego utrzymujące się wysokie stężenie sprzyja rozwojowi miażdżycy. 

Mimo że w podsumowaniu badania nie znajdziemy dokładnego wytłumaczenia tej zależności, naukowcy tłumaczą, że hormony stresu mogą przyczynić się do zwiększenia wytwarzania przez wątrobę lipoprotein o niskiej gęstości, które odpowiadają za transportowanie cząsteczek "złego" cholesterolu.

Ocenia się, że aż 18 mln Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi Podwyższony cholesterol. Jaki powinien być prawidłowy poziom HDL i LDL?

Co obniża cholesterol?

Jednym z kroków do obniżenia szkodliwych frakcji LDL może być nauczenie się radzenia sobie ze stresem. To szczególnie ważne, gdy czynniki stresogenne związane są z pracą i jesteśmy stale na nie narażeni. Pomocne mogą okazać się zajęcia z jogi czy medytacji. 

W walce z cholesterolem istotne jest również przyjrzenie się swojemu odżywianiu. Nasza dieta powinna być przede wszystkim naturalna, pozbawiona produktów przetworzonych, bogata w błonnik. Podstawę w niej stanowić powinny warzywa, ale też owoce, pełnoziarniste pieczywo i makarony. Niezbędne może okazać się również rzucenie palenia.

Dodatkowo, warto wprowadzić do swoich codziennych aktywności regularne ćwiczenia. Jak wskazują statystyki, już 30 minut ruchu fizycznego dziennie może wyraźnie wpłynąć na kondycję organizmu, w tym na obniżenie złego cholesterolu.

Cholesterol LDL - norma

Wartość "złego" cholesterolu LDL nie powinna przekraczać 100 mg/dl (2,5 mmol/l). Wszelkie analizy naszych wyników powinniśmy podjąć z lekarzem.

Więcej o: