Kleptomania: co to jest? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Kleptomania to zaburzenie objawiające się potrzebą kradzieży. Sprawdź, jakie są objawy kleptomanii, jak ją rozpoznać oraz jak ją leczyć.

Na kleptomanię cierpią zarówno dorośli jak i dzieci. Zobacz, co powoduje, że cierpiący na kleptomanię muszą kraść. Dowiedz się, jak leczyć to zaburzenie.

Zobacz wideo Seksuolog: U mężczyzn masturbacja jest niezależną aktywnością seksualną. A u kobiet? Ta pod prysznicem może być szkodliwa

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat zdrowia na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest kleptomania? Jakie są objawy kleptomanii i jak ją rozpoznać? 

Kleptomania to zaburzenie psychiczne, którego objawem jest trudna lub niemożliwa do powstrzymywania potrzeba kradzieży. Kleptoman kradnie nie po to, aby posiadać dany przedmiot bądź się na nim wzbogacić. Kleptomani często po kradzieży wyrzucają przedmioty lub oddają je komuś innemu. Ofiarą kleptomana często padają jego bliscy i znajomi. 

Przyczynami kleptomanii mogą być m.in.:

 • zaburzenia odżywiania,
 • zaburzenia nastroju,
 • zaburzenia osobowości,
 • depresja,
 • zakupoholizm, 
 • przebyta trauma,
 • stosowanie środków odurzających,
 • niepowodzenia w szkole lub pracy.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie Lublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Jak rozpocząć kleptomana?

 • Kleptoman przed kradzieżą czuje napięcie, które w trakcie i po jej dokonaniu ustaje i pojawia się uczucie nagradzania,
 • Osoba cierpiąca na to zaburzenie nie panuje nad chęcią kradzieży,
 • Między kradzieżami odczuwa lęk oraz poczucie winy,
 • Kradzieży dokonuje bez pomocy innych osób,
 • Nie przykłada uwagi do tego, czy zostanie złapana.

Kleptomania nie jest jeszcze dobrze rozpoznanym zaburzeniem. Przypuszcza się, że należy do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Kleptomania ma także cechy wspólne z uzależnieniem - daje chwilowe poczucie euforii, podobne do tego, które daje np. hazard. 

Psychoterapia ma wiele form i zastosowań. Warto sprawdzić, która będzie dla nas najlepsza Psychoterapia. Co to jest? Kiedy warto z niej skorzystać?

Kleptomania: rodzaje 

Rozpoznania kleptomani dokonuje psycholog lub psychiatra, jednak osoby na nią cierpiące rzadko zgłaszają się po pomoc z powodu wstydu. Kleptomanię leczy się psychoterapią i/lub farmakoterapią. Kleptomania znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 i jest zaliczana do kategorii F63 - zaburzenia nawyków i popędów. Zgodnie z DSM-5, czyli klasyfikacją zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kleptomanię zalicza się do zakłóceń kontroli impulsów oraz zaburzeń zachowania. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wyróżnia także charakterystyczne dla tej choroby wzory przywłaszczania sobie rzeczy. Jeden z nich zakłada stałe epizody kradzieży z niewielkimi przerwami, kolejny charakteryzuje się długimi epizodami kradzieży z krótkimi okresami remisji, ostatni zaś krótkimi epizodami z długimi okresami remisji.

Kleptomania: jak leczyć?

Leczenie kleptomanii to wymagający i złożony proces. Świadomość istnienia problemu oraz chęć zdiagnozowania są niezbędne. Bardzo często chorzy obawiają się wizyty u lekarza z tak wstydliwą przypadłością. Niezbędna może okazać się psychoterapia oraz leczenie farmakologiczne. Nie warto zwlekać z decyzją o rozpoczęciu leczenia. 

Zobacz też: Naukowcy twierdzą, że zdalna terapia poznawczo-behawioralna jest równie skuteczna jak face to face

Więcej o: