Naukowcy twierdzą, że zdalna terapia poznawczo-behawioralna jest równie skuteczna jak face to face

Terapie prowadzone za pośrednictwem internetu czy telefonu okazały się być nie tylko popularne, ale i równie skuteczne, co psychoterapia bezpośrednia. A to jeszcze nie wszystkie jej zalety.

Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przy pomocy środków komunikacji elektronicznej, a więc e-maila, SMS-a, aplikacji internetowych i wideokonferencji, jest skuteczna i równie dobra jak ta prowadzona podczas bezpośredniego spotkania przez terapeutę - uważają naukowcy z Uniwersytetu McMaster (Hamilton, Kanada) po przeanalizowaniu kilkunastu badań.

Te badania rozpoczęto jeszcze przed pandemią COVID-19, a więc zanim teleporady oraz internet zastąpiły osobiste spotkania z lekarzami czy terapeutami. Terapię poznawczo-behawioralną (CBT -Cognitive Behavioral Therapy) wykorzystuje się głównie w leczeniu zaburzeń psychicznych o podłożu depresyjnym bądź lękowym.

Uważano do tej pory, że najlepsza jest ta oparta na osobistym kontakcie pacjenta z terapeutą, co dla niektórych chorych może stanowić pewną przeszkodę, chociażby natury technicznej. Każda sesja wymaga bowiem wizyty w gabinecie psychoterapeuty, spotkania tam innych osób itp. Niektóre wymagania mogły też skutecznie zniechęcać pacjentów do regularnego odwiedzania terapeuty. Pandemia i związane z nią obostrzenia jeszcze bardziej utrudniły te bezpośrednie spotkania.

Badacze porównują skuteczność CBT i eCBT

Naukowcy dokonali przeglądu 17 badań, porównujących terapie prowadzone osobiście przez terapeutę z tymi, w których użyto środków elektronicznych. Te badania prowadzone były w latach 2003-2018 w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Holandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Brane pod uwagę badania musiały być randomizowanymi kontrolowanymi badaniami oceniającymi skuteczność kliniczną dowolnej formy eCBT w porównaniu z bezpośrednią CBT. Brano pod uwagę takie czynniki jak nasilenie objawów, działania niepożądane, wyniki istotne klinicznie, ogólną funkcjonalność eCBT, satysfakcję uczestników, jakość terapii i przystępność cenową. Wyniki analizy opublikowało czasopismo medyczne "The Lancet".

Terapie prowadzone za pośrednictwem internetu czy telefonu okazały się być nie tylko popularne, ale i równie skuteczne, co psychoterapia osobista. Sprzyjają temu, zdaniem naukowców, elastyczność tej formy pomocy, a także możliwość zachowania prywatności, brak stresu związanego z podróżą, a także ominięcie kosztów dodatkowych, takich choćby jak koszty wielokrotnych przejazdów i parkowania. Pacjenci cenili sobie także to, że nie tracili czasu na dojazdy. Przebywanie w czasie terapii we własnej przestrzeni dawało im też pewne poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Depresja może być leczona zdalnie. To przyszłość opieki psychiatrycznej

Leczenie zdalne działa równie dobrze, jeśli nie lepiej, jak to prowadzone osobiście

- mówi współautorka badań Zena Samaan, profesor nadzwyczajny psychiatrii i neurobiologii behavioralnej na Uniwersytecie McMaster.

Autorzy badania uważają, że w sytuacji, gdy rośnie liczba ludzi potrzebujących pomocy psychologicznej, a jednocześnie mamy łatwo dostępne i efektywne technologie, należy poważnie rozważyć wykorzystanie ich do leczenia depresji.

- Terapie eCBT były w powijakach około 20 lat temu, ale wraz z postępem technologii rozwijają się w obiecującą nową metodę świadczenia opieki psychiatrycznej. eCBT może zwiększyć dostęp do ratujących życie terapii - piszą naukowcy.

Źródła: The Lancet, MedicalXpress.com

Więcej o: